EuroHockey Club Trophy 2018 Men

Vienna, Austria

18 - 21 May 2018

Local Time 2018-08-19 15:59:36

POZNAN
MINSK
2 - 3
Pool A
GRANGE
BREST
1 - 2
Pool A
WETTINGEN
VINNITSA
0 - 2
Pool B
BRA
WAC
0 - 7
Pool B
MINSK
BREST
4 - 2
Pool A
GRANGE
POZNAN
4 - 0
Pool A
WETTINGEN
BRA
7 - 0
Pool B
WAC
VINNITSA
1 - 1
Pool B
POZNAN
BREST
3 - 4
Pool A
MINSK
GRANGE
2 - 3
Pool A
BRA
VINNITSA
1 - 13
Pool B
WAC
WETTINGEN
2 - 3
Pool B
POZNAN
BRA
19 - 2
7th/8th Place
BREST
WAC
2 - 0
5th/6th Place
MINSK
WETTINGEN
5 - 3
3rd/4th Place
GRANGE
VINNITSA
5 - 2
Final
Matches
19 Aug
Time Teams Title Scoreline Status Pitch
No results
21 May
Time Teams Title Scoreline Status Pitch
15:45 GRANGE - VINNITSA Final 5 - 2 Official Pitch 1
13:30 MINSK - WETTINGEN 3rd/4th Place 5 - 3 Official Pitch 1
11:15 BREST - WAC 5th/6th Place 2 - 0 Official Pitch 1
09:00 POZNAN - BRA 7th/8th Place 19 - 2 Official Pitch 1
Time Teams Title Scoreline Status Pitch
No results
Statistics
Player Team FG PC PS Goals
PAWLAK Patryk POZNAN 6 3 0 9
HANCHAROU Aliaksandr MINSK 2 2 0 4
KUROWSKI Jacek POZNAN 3 1 0 4
LIAKH Ivan MINSK 2 1 1 4
ONOFRIIUK Maksym VINNITSA 3 1 0 4
DZEMUKH Yurii VINNITSA 3 0 0 3
MCKENZIE Calum GRANGE 2 1 0 3
MESSERLI Benjamin WETTINGEN 0 3 0 3
PODPERA Mathias WAC 0 3 0 3
AEBI Robin WETTINGEN 1 1 0 2
View All
Name Code FG PC PS Goals
KS AZS AWF Poznan POZNAN 18 6 0 24
HC OKS-SHVSM Vinnitsa VINNITSA 13 4 1 18
HC Minsk MINSK 6 7 1 14
Grange HC GRANGE 7 6 0 13
HC Rotweiss Wettingen WETTINGEN 7 5 1 13
SC Stroitel Brest BREST 5 4 1 10
WAC WAC 5 5 0 10
HC Bra BRA 0 3 0 3
Teams
Team Code Final Standing
Grange HC (SCO) GRANGE 1
HC OKS-SHVSM Vinnitsa (UKR) VINNITSA 2
HC Minsk (BLR) MINSK 3
HC Rotweiss Wettingen (SUI) WETTINGEN 4
SC Stroitel Brest (BLR) BREST 5
WAC (AUT) WAC 6
KS AZS AWF Poznan (POL) POZNAN 7
HC Bra (ITA) BRA 8
Awards
Award Player Team
Leading Goalscorer PAWLAK Patryk KS AZS AWF Poznan (POL)

Match Listing
Match # Date/Time Details Scoreline Status Venue Actions
01 18 May 2018 11:00 POZNAN v MINSK (Pool A) 2 - 3 Official Pitch 1 Report Lineup POZNAN Lineup MINSK Statistics
02 18 May 2018 13:15 GRANGE v BREST (Pool A) 1 - 2 Official Pitch 1 Report Lineup GRANGE Lineup BREST Statistics
03 18 May 2018 15:30 WETTINGEN v VINNITSA (Pool B) 0 - 2 Official Pitch 1 Report Lineup WETTINGEN Lineup VINNITSA Statistics
04 18 May 2018 17:45 BRA v WAC (Pool B) 0 - 7 Official Pitch 1 Report Lineup BRA Lineup WAC Statistics
05 19 May 2018 10:00 MINSK v BREST (Pool A) 4 - 2 Official Pitch 1 Report Lineup MINSK Lineup BREST Statistics
06 19 May 2018 12:15 GRANGE v POZNAN (Pool A) 4 - 0 Official Pitch 1 Report Lineup GRANGE Lineup POZNAN Statistics
07 19 May 2018 14:30 WETTINGEN v BRA (Pool B) 7 - 0 Official Pitch 1 Report Lineup WETTINGEN Lineup BRA Statistics
08 19 May 2018 16:45 WAC v VINNITSA (Pool B) 1 - 1 Official Pitch 1 Report Lineup WAC Lineup VINNITSA Statistics
09 20 May 2018 10:00 POZNAN v BREST (Pool A) 3 - 4 Official Pitch 1 Report Lineup POZNAN Lineup BREST Statistics
10 20 May 2018 12:15 MINSK v GRANGE (Pool A) 2 - 3 Official Pitch 1 Report Lineup MINSK Lineup GRANGE Statistics
11 20 May 2018 14:30 BRA v VINNITSA (Pool B) 1 - 13 Official Pitch 1 Report Lineup BRA Lineup VINNITSA Statistics
12 20 May 2018 16:45 WAC v WETTINGEN (Pool B) 2 - 3 Official Pitch 1 Report Lineup WAC Lineup WETTINGEN Statistics
13 21 May 2018 09:00 POZNAN v BRA (7th/8th Place) 19 - 2 Official Pitch 1 Report Lineup POZNAN Lineup BRA Statistics
14 21 May 2018 11:15 BREST v WAC (5th/6th Place) 2 - 0 Official Pitch 1 Report Lineup BREST Lineup WAC Statistics
15 21 May 2018 13:30 MINSK v WETTINGEN (3rd/4th Place) 5 - 3 Official Pitch 1 Report Lineup MINSK Lineup WETTINGEN Statistics
16 21 May 2018 15:45 GRANGE v VINNITSA (Final) 5 - 2 Official Pitch 1 Report Lineup GRANGE Lineup VINNITSA Statistics
Goal Scorers
Day 4 after 16 games played - May 21
FG - Field Goal, PC - Penalty Corner, PS - Penalty Stroke
Player Team FG PC PS Goals
PAWLAK Patryk KS AZS AWF Poznan (POL) 6 3 0 9
HANCHAROU Aliaksandr HC Minsk (BLR) 2 2 0 4
KUROWSKI Jacek KS AZS AWF Poznan (POL) 3 1 0 4
LIAKH Ivan HC Minsk (BLR) 2 1 1 4
ONOFRIIUK Maksym HC OKS-SHVSM Vinnitsa (UKR) 3 1 0 4
DZEMUKH Yurii HC OKS-SHVSM Vinnitsa (UKR) 3 0 0 3
MCKENZIE Calum Grange HC (SCO) 2 1 0 3
MESSERLI Benjamin HC Rotweiss Wettingen (SUI) 0 3 0 3
PODPERA Mathias WAC (AUT) 0 3 0 3
AEBI Robin HC Rotweiss Wettingen (SUI) 1 1 0 2
BULKA Patryk KS AZS AWF Poznan (POL) 2 0 0 2
DIACHENKO Oleksandr HC OKS-SHVSM Vinnitsa (UKR) 1 1 0 2
DIACHUK Serhii HC OKS-SHVSM Vinnitsa (UKR) 1 0 1 2
HOFSTETTER Matthias HC Rotweiss Wettingen (SUI) 2 0 0 2
KAUT Dominik WAC (AUT) 1 1 0 2
KISIALEVICH Ivan SC Stroitel Brest (BLR) 0 1 1 2
KOSMACZEWSKI Łukasz KS AZS AWF Poznan (POL) 0 2 0 2
KOZAN Adrian KS AZS AWF Poznan (POL) 2 0 0 2
KURNIEWICZ Lukasz KS AZS AWF Poznan (POL) 2 0 0 2
LUPPA Dmytro HC Minsk (BLR) 0 2 0 2
MANSOUR Ahmed WAC (AUT) 2 0 0 2
MCKENZIE Michael Grange HC (SCO) 0 2 0 2
MICHEL Marco HC Rotweiss Wettingen (SUI) 2 0 0 2
PAULOVICH Mikhail SC Stroitel Brest (BLR) 0 2 0 2
RYAN Frank Grange HC (SCO) 2 0 0 2
STSEPANETS Yauheni SC Stroitel Brest (BLR) 2 0 0 2
YAHOSHCHANKAU Ihar SC Stroitel Brest (BLR) 2 0 0 2
YAKOVENKO Ivan HC OKS-SHVSM Vinnitsa (UKR) 1 1 0 2
YAKYBIUK Danylo HC OKS-SHVSM Vinnitsa (UKR) 1 1 0 2
BRUNNER Raphael HC Rotweiss Wettingen (SUI) 1 0 0 1
BURIATYNSKYI Volodymyr HC OKS-SHVSM Vinnitsa (UKR) 1 0 0 1
CRANNEY Luke Grange HC (SCO) 1 0 0 1
ERNST Eric HC Rotweiss Wettingen (SUI) 1 0 0 1
FRASER Cameron Grange HC (SCO) 0 1 0 1
GREEN David HC Bra (ITA) 0 1 0 1
HAJOS Bernhard WAC (AUT) 1 0 0 1
HERZOG Armin WAC (AUT) 1 0 0 1
HYRENKO Roman HC OKS-SHVSM Vinnitsa (UKR) 1 0 0 1
HÖDLE Jan HC Rotweiss Wettingen (SUI) 0 0 1 1
KACHMARSKI Valery SC Stroitel Brest (BLR) 0 1 0 1
KARULAK Dominik KS AZS AWF Poznan (POL) 1 0 0 1
KAUT Daniel WAC (AUT) 0 1 0 1
KELLER Manuel HC Rotweiss Wettingen (SUI) 0 1 0 1
KORSIK Aliaksandr HC Minsk (BLR) 1 0 0 1
KOTRC Richard HC Bra (ITA) 0 1 0 1
MAZANY Mateusz KS AZS AWF Poznan (POL) 1 0 0 1
MIKHEICHYK Yauheni HC Minsk (BLR) 0 1 0 1
MILLS Todd Grange HC (SCO) 1 0 0 1
MILNE Callum Grange HC (SCO) 0 1 0 1
MORO Matteo HC Bra (ITA) 0 1 0 1
NOWAKOWSKI Mateusz KS AZS AWF Poznan (POL) 1 0 0 1
SHVETS Oleksandr HC OKS-SHVSM Vinnitsa (UKR) 1 0 0 1
SIDARAU Pavel HC Minsk (BLR) 1 0 0 1
SIZHUK Anton SC Stroitel Brest (BLR) 1 0 0 1
TSIMASHKOU Tsimur HC Minsk (BLR) 0 1 0 1
TWEEDIE Jacob Grange HC (SCO) 1 0 0 1
WILD Dominic Grange HC (SCO) 0 1 0 1
    61 40 4 105
Cards
Day 4 after 16 games played - May 21
Team Shirt # Player Red Yellow Green
HC Bra (ITA) 11 MORO Andrea 0 3 1
HC Bra (ITA) 18 MORO Matteo 0 1 1
SC Stroitel Brest (BLR) 4 LITOUCHANKA Ihar 0 1 0
SC Stroitel Brest (BLR) 7 LEUKIN Stanislau 0 0 1
SC Stroitel Brest (BLR) 11 KISIALEVICH Ivan 0 1 0
SC Stroitel Brest (BLR) 14 LUKASHIK Alexander 0 0 2
SC Stroitel Brest (BLR) 15 HAURYLAU Yauheni 0 0 1
SC Stroitel Brest (BLR) 21 KLIMOVICH Dzmitry 0 1 0
SC Stroitel Brest (BLR) 23 STSEPANETS Yauheni 0 1 0
SC Stroitel Brest (BLR) 25 SIZHUK Anton 0 1 0
SC Stroitel Brest (BLR) 27 SATSIUK Maksim 0 0 1
SC Stroitel Brest (BLR) 29 YAHOSHCHANKAU Ihar 0 0 1
SC Stroitel Brest (BLR) 31 SIZHUK Stsiapan 0 0 1
Grange HC (SCO) 9 MILNE Callum 0 0 1
Grange HC (SCO) 10 RYAN Frank 0 0 1
Grange HC (SCO) 19 MCKENZIE Michael 0 0 1
Grange HC (SCO) 23 WILD Dominic 0 1 1
Grange HC (SCO) 25 NAIRN James 0 1 2
Grange HC (SCO) 27 CRANNEY Luke 0 0 1
HC Minsk (BLR) 2 SALIN Andrei 0 0 1
HC Minsk (BLR) 3 KAVALSKI Yauheni 0 1 0
HC Minsk (BLR) 7 LIAKH Ivan 0 1 0
HC Minsk (BLR) 10 BELAVUSAU Uladzislau 0 1 1
HC Minsk (BLR) 11 LUTSEVICH Ivan 0 0 2
HC Minsk (BLR) 14 KRYSHCHANOVICH Illia 0 0 1
HC Minsk (BLR) 17 KOCHKIN Uladzislau 0 1 0
HC Minsk (BLR) 19 NOSENKO Dmytro 0 1 0
HC Minsk (BLR) 23 TSIMASHKOU Tsimur 0 0 1
HC Minsk (BLR) 26 KORSIK Aliaksandr 1 0 1
KS AZS AWF Poznan (POL) 7 KOSMACZEWSKI Łukasz 0 1 0
KS AZS AWF Poznan (POL) 9 BULKA Patryk 0 2 1
KS AZS AWF Poznan (POL) 13 DZIALA Artur 0 2 0
KS AZS AWF Poznan (POL) 16 DENIZ Jakub 0 1 0
KS AZS AWF Poznan (POL) 17 PAWLAK Patryk 0 2 0
KS AZS AWF Poznan (POL) 19 GŁOWACKI Mikołaj 0 0 1
KS AZS AWF Poznan (POL) 21 KUROWSKI Jacek 0 1 1
KS AZS AWF Poznan (POL) 24 NOWAKOWSKI Mateusz 0 0 1
KS AZS AWF Poznan (POL) 28 KARULAK Dominik 0 1 0
HC OKS-SHVSM Vinnitsa (UKR) 2 LIPSKYI Oleksandr 0 1 0
HC OKS-SHVSM Vinnitsa (UKR) 3 SHVETS Oleksandr 0 0 1
HC OKS-SHVSM Vinnitsa (UKR) 5 HYRENKO Roman 0 0 1
HC OKS-SHVSM Vinnitsa (UKR) 7 ZINEVYCH Oleksandr 0 0 2
HC OKS-SHVSM Vinnitsa (UKR) 8 ONOFRIIUK Maksym 0 1 0
HC OKS-SHVSM Vinnitsa (UKR) 11 PASHKOVSKYY Ruslan 0 1 0
HC OKS-SHVSM Vinnitsa (UKR) 15 YAKYBIUK Danylo 0 1 0
HC OKS-SHVSM Vinnitsa (UKR) 30 SOLOMIANYI Oleksandr 0 0 1
WAC (AUT) 3 BINDER Christoph 0 1 0
WAC (AUT) 4 KAUT Dominik 0 0 1
WAC (AUT) 7 MANSOUR Ahmed 0 0 1
WAC (AUT) 8 PODPERA Mathias 0 1 1
WAC (AUT) 18 PERLINGER Rainer 0 1 0
WAC (AUT) 19 KAUT Daniel 0 1 0
WAC (AUT) 29 MAGIN Julian 0 0 1
HC Rotweiss Wettingen (SUI) 7 KELLER Manuel 0 0 1
HC Rotweiss Wettingen (SUI) 11 MESSERLI Benjamin 0 1 1
HC Rotweiss Wettingen (SUI) 12 STEFFEN Raphael 0 1 3
HC Rotweiss Wettingen (SUI) 13 CONRAD Mika 0 0 1
HC Rotweiss Wettingen (SUI) 14 MORARD Yves 0 0 1
HC Rotweiss Wettingen (SUI) 24 AEBI Robin 0 1 0
HC Rotweiss Wettingen (SUI) 29 WULLSCHLEGER Fabian 0 1 0
      1 38 43
Teams
Team Code Final Standing
Grange HC (SCO) GRANGE 1
HC OKS-SHVSM Vinnitsa (UKR) VINNITSA 2
HC Minsk (BLR) MINSK 3
HC Rotweiss Wettingen (SUI) WETTINGEN 4
SC Stroitel Brest (BLR) BREST 5
WAC (AUT) WAC 6
KS AZS AWF Poznan (POL) POZNAN 7
HC Bra (ITA) BRA 8
Pool Standings

Pool A

Day 4 after 16 games played - May 21
Points awarded for Wins: 5, Draws: 2, Losses: 1, Losses by 3+ goals: 0
Rank Team Played Wins Draws Losses Goals For Goals Against Goal Difference Points
1 Grange HC (SCO) 3 2 0 1 8 4 4 11
2 HC Minsk (BLR) 3 2 0 1 9 7 2 11
3 SC Stroitel Brest (BLR) 3 2 0 1 8 8 0 11
4 KS AZS AWF Poznan (POL) 3 0 0 3 5 11 -6 2

Pool B

Day 4 after 16 games played - May 21
Points awarded for Wins: 5, Draws: 2, Losses: 1, Losses by 3+ goals: 0
Rank Team Played Wins Draws Losses Goals For Goals Against Goal Difference Points
1 HC OKS-SHVSM Vinnitsa (UKR) 3 2 1 0 16 2 14 12
2 HC Rotweiss Wettingen (SUI) 3 2 0 1 10 4 6 11
3 WAC (AUT) 3 1 1 1 10 4 6 8
4 HC Bra (ITA) 3 0 0 3 1 27 -26 0
Officials
Appointment Name Country Appointed By
Technical Delegate CATTON Stephen ENG EHF
Technical Officer BRUNING Michiel NED EHF
Judge BINDER Ursula AUT NA
Judge GASS Daniel SWE EHF
Judge IPSEN Patrick GER EHF
Judge SORGNER Heinrich AUT NA
Umpires Manager BUSTOS Antonio ESP EHF
Neutral Umpire DOWDALL Dave ENG EHF
Neutral Umpire SANTOS Pedro POR EHF
National Umpire FERRARA Luca ITA EHF
National Umpire MISHEVICH Siarhei BLR EHF
National Umpire MUNRO Alistair SCO EHF
National Umpire PEREPELITZA Maksym UKR EHF
National Umpire SAROKA Andrei BLR EHF
National Umpire STENIER Nathan BEL EHF
National Umpire TARNOCZI Oliver AUT EHF
Appointments
Locations

Vienna (AUT), WAC

Sp-Athletiksport-Club 1800/1, 1020 Wien, Austria
Appointments
  Day Matches Published
2018-05-18 4 4 / 4 / 4
2018-05-19 4 4 / 4 / 4
2018-05-20 4 4 / 4 / 4
2018-05-21 4 4 / 4 / 4