EuroHockey Club Trophy 2017 Men

Elektrostal, Russia

2 - 5 Jun 2017

Local Time 2017-07-24 13:48

 MENZIESHILL - AHTC WIEN 
6 - 2
Pool B
 ARMINEN - PAOLOBONOMI 
1 - 0
Pool B
 ELEKTROSTAL - WETTINGEN 
1 - 2
Pool A
 SLAVIAPRAGUE - MINSK 
2 - 2
Pool A
 WETTINGEN - MINSK 
1 - 1
Pool A
 SLAVIAPRAGUE - ELEKTROSTAL 
1 - 3
Pool A
 PAOLOBONOMI - AHTC WIEN 
1 - 4
Pool B
 MENZIESHILL - ARMINEN 
1 - 2
Pool B
 WETTINGEN - SLAVIAPRAGUE 
3 - 2
Pool A
 ELEKTROSTAL - MINSK 
3 - 1
Pool A
 ARMINEN - AHTC WIEN 
9 - 5
Pool B
 PAOLOBONOMI - MENZIESHILL 
1 - 3
Pool B
 SLAVIAPRAGUE - PAOLOBONOMI 
1 - 3
7th/8th place
 WETTINGEN - ARMINEN 
1 - 0
Final
 MINSK - AHTC WIEN 
5 - 1
5th/6th place
 ELEKTROSTAL - MENZIESHILL 
4 - 0
3rd/4th place
Matches
24 Jul
Time Teams Title Scoreline Status
No results
5 Jun
Time Teams Title Scoreline Status
15:45 WETTINGEN - ARMINEN Final 1 - 0 Official
13:30 ELEKTROSTAL - MENZIESHILL 3rd/4th place 4 - 0 Official
11:15 MINSK - AHTC WIEN 5th/6th place 5 - 1 Official
09:00 SLAVIAPRAGUE - PAOLOBONOMI 7th/8th place 1 - 3 Official
Time Teams Title Scoreline Status
No results
Statistics
Player Team FG PC PS Goals
MONGHY Dominik AHTC WIEN 2 1 2 5
SCHMIDT Patrick ARMINEN 1 3 0 4
GEHRMANN Lennard AHTC WIEN 3 0 0 3
KURAEV Andrey ELEKTROSTAL 3 0 0 3
ROWLING Albert MENZIESHILL 3 0 0 3
STENFERT Alistair ARMINEN 3 0 0 3
URSONE Gonzalo PAOLOBONOMI 2 1 0 3
ARUSIIA Georgii ELEKTROSTAL 0 2 0 2
BABICKÝ Martin SLAVIAPRAGUE 2 0 0 2
Cenek ZUNA SLAVIAPRAGUE 2 0 0 2
View All
Name Code FG PC PS Goals
Navax AHTC Wien AHTC WIEN 9 1 2 12
SV Arminen ARMINEN 9 3 0 12
Dinamo Elektrostal ELEKTROSTAL 5 6 0 11
Grove Menzieshill MENZIESHILL 9 1 0 10
HC Minsk MINSK 6 2 1 9
HC Rotweiss Wettingen WETTINGEN 6 0 1 7
SK Slavia Prague SLAVIAPRAGUE 5 1 0 6
ASD SH Paolo Bonomi PAOLOBONOMI 3 2 0 5
Teams
Team Code Final Standing
HC Rotweiss Wettingen (SUI) WETTINGEN 1
SV Arminen (AUT) ARMINEN 2
Dinamo Elektrostal (RUS) ELEKTROSTAL 3
Grove Menzieshill (SCO) MENZIESHILL 4
HC Minsk (BLR) MINSK 5
Navax AHTC Wien (AUT) AHTC WIEN 6
ASD SH Paolo Bonomi (ITA) PAOLOBONOMI 7
SK Slavia Prague (CZE) SLAVIAPRAGUE 8
Awards
Award Player Team
Leading Goalscorer MONGHY Dominik (C) Navax AHTC Wien (AUT)

Match Listing
Match # Date/Time Details Venue Status Scoreline Reports Actions
01 2 Jun 2017 11:00 MENZIESHILL v AHTC WIEN (Pool B) El-RU - Pitch 1 Official 6 - 2 Report Calendar Lineup MENZIESHILL Lineup AHTC WIEN Statistics
02 2 Jun 2017 13:15 ARMINEN v PAOLOBONOMI (Pool B) El-RU - Pitch 1 Official 1 - 0 Report Calendar Lineup ARMINEN Lineup PAOLOBONOMI Statistics
03 2 Jun 2017 15:30 SLAVIAPRAGUE v MINSK (Pool A) El-RU - Pitch 1 Official 2 - 2 Report Calendar Lineup SLAVIAPRAGUE Lineup MINSK Statistics
04 2 Jun 2017 17:45 ELEKTROSTAL v WETTINGEN (Pool A) El-RU - Pitch 1 Official 1 - 2 Report Calendar Lineup ELEKTROSTAL Lineup WETTINGEN Statistics
05 3 Jun 2017 10:00 PAOLOBONOMI v AHTC WIEN (Pool B) El-RU - Pitch 1 Official 1 - 4 Report Calendar Lineup PAOLOBONOMI Lineup AHTC WIEN Statistics
06 3 Jun 2017 12:15 MENZIESHILL v ARMINEN (Pool B) El-RU - Pitch 1 Official 1 - 2 Report Calendar Lineup MENZIESHILL Lineup ARMINEN Statistics
07 3 Jun 2017 14:30 WETTINGEN v MINSK (Pool A) El-RU - Pitch 1 Official 1 - 1 Report Calendar Lineup WETTINGEN Lineup MINSK Statistics
08 3 Jun 2017 16:45 SLAVIAPRAGUE v ELEKTROSTAL (Pool A) El-RU - Pitch 1 Official 1 - 3 Report Calendar Lineup SLAVIAPRAGUE Lineup ELEKTROSTAL Statistics
09 4 Jun 2017 10:00 PAOLOBONOMI v MENZIESHILL (Pool B) El-RU - Pitch 1 Official 1 - 3 Report Calendar Lineup PAOLOBONOMI Lineup MENZIESHILL Statistics
10 4 Jun 2017 12:15 ARMINEN v AHTC WIEN (Pool B) El-RU - Pitch 1 Official 9 - 5 Report Calendar Lineup ARMINEN Lineup AHTC WIEN Statistics
11 4 Jun 2017 14:30 WETTINGEN v SLAVIAPRAGUE (Pool A) El-RU - Pitch 1 Official 3 - 2 Report Calendar Lineup WETTINGEN Lineup SLAVIAPRAGUE Statistics
12 4 Jun 2017 16:45 ELEKTROSTAL v MINSK (Pool A) El-RU - Pitch 1 Official 3 - 1 Report Calendar Lineup ELEKTROSTAL Lineup MINSK Statistics
13 5 Jun 2017 09:00 SLAVIAPRAGUE v PAOLOBONOMI (7th/8th place) El-RU - Pitch 1 Official 1 - 3 Report Calendar Lineup SLAVIAPRAGUE Lineup PAOLOBONOMI Statistics
14 5 Jun 2017 11:15 MINSK v AHTC WIEN (5th/6th place) El-RU - Pitch 1 Official 5 - 1 Report Calendar Lineup MINSK Lineup AHTC WIEN Statistics
15 5 Jun 2017 13:30 ELEKTROSTAL v MENZIESHILL (3rd/4th place) El-RU - Pitch 1 Official 4 - 0 Report Calendar Lineup ELEKTROSTAL Lineup MENZIESHILL Statistics
16 5 Jun 2017 15:45 WETTINGEN v ARMINEN (Final) El-RU - Pitch 1 Official 1 - 0 Report Calendar Lineup WETTINGEN Lineup ARMINEN Statistics
Goal Scorers
Day 4 after 16 games played - June 5
FG - Field Goal, PC - Penalty Corner, PS - Penalty Stroke
Player Team FG PC PS Goals
MONGHY Dominik Navax AHTC Wien (AUT) 2 1 2 5
SCHMIDT Patrick SV Arminen (AUT) 1 3 0 4
GEHRMANN Lennard Navax AHTC Wien (AUT) 3 0 0 3
KURAEV Andrey Dinamo Elektrostal (RUS) 3 0 0 3
ROWLING Albert Grove Menzieshill (SCO) 3 0 0 3
STENFERT Alistair SV Arminen (AUT) 3 0 0 3
URSONE Gonzalo ASD SH Paolo Bonomi (ITA) 2 1 0 3
ARUSIIA Georgii Dinamo Elektrostal (RUS) 0 2 0 2
BABICKÝ Martin SK Slavia Prague (CZE) 2 0 0 2
Cenek ZUNA SK Slavia Prague (CZE) 2 0 0 2
FALLIS Adam Grove Menzieshill (SCO) 2 0 0 2
KOCHKIN Uladzislau HC Minsk (BLR) 2 0 0 2
LIAKH Ivan HC Minsk (BLR) 1 0 1 2
LUPPA Dmytro HC Minsk (BLR) 0 2 0 2
MARTIN Paul Grove Menzieshill (SCO) 2 0 0 2
MIKHEICHYK Yauheni HC Minsk (BLR) 2 0 0 2
PROSKURIAKOV Mikhail Dinamo Elektrostal (RUS) 0 2 0 2
AEBI Robin HC Rotweiss Wettingen (SUI) 1 0 0 1
AZAROV Dmitrii Dinamo Elektrostal (RUS) 0 1 0 1
BELAVUSAU Uladzislau HC Minsk (BLR) 1 0 0 1
BELE Alexander SV Arminen (AUT) 1 0 0 1
BERGER Michael SV Arminen (AUT) 1 0 0 1
BRUNNER Raphael HC Rotweiss Wettingen (SUI) 1 0 0 1
BYERS Gavin Grove Menzieshill (SCO) 0 1 0 1
CAVALLINI Fabio ASD SH Paolo Bonomi (ITA) 1 0 0 1
CUTHILL Euan Grove Menzieshill (SCO) 1 0 0 1
EITENBERGER Sebastian SV Arminen (AUT) 1 0 0 1
FISCHER Mathias Navax AHTC Wien (AUT) 1 0 0 1
FISCHER Ulrich Navax AHTC Wien (AUT) 1 0 0 1
FRÖHLICH Daniel SV Arminen (AUT) 1 0 0 1
GILEV Aleksandr Dinamo Elektrostal (RUS) 1 0 0 1
HOFFMANN Martin SK Slavia Prague (CZE) 1 0 0 1
LAPTEV Dmitry Dinamo Elektrostal (RUS) 0 1 0 1
LEPESHKIN Sergey Dinamo Elektrostal (RUS) 1 0 0 1
MICHEL Marco HC Rotweiss Wettingen (SUI) 0 0 1 1
MONGHY Maximilian Navax AHTC Wien (AUT) 1 0 0 1
PILCH Linus Navax AHTC Wien (AUT) 1 0 0 1
REMUS Alessandro ASD SH Paolo Bonomi (ITA) 0 1 0 1
RUDOFSKY Pit SV Arminen (AUT) 1 0 0 1
SCHNYDER Florin HC Rotweiss Wettingen (SUI) 1 0 0 1
STEFFEN Nicolas HC Rotweiss Wettingen (SUI) 1 0 0 1
STEIMER Silvan HC Rotweiss Wettingen (SUI) 1 0 0 1
TOMLINSON Gavin Grove Menzieshill (SCO) 1 0 0 1
VACEK David SK Slavia Prague (CZE) 0 1 0 1
WASSMER Fabian HC Rotweiss Wettingen (SUI) 1 0 0 1
    52 16 4 72
Cards
Day 4 after 16 games played - June 5
Team Shirt # Player Red Yellow Green
Navax AHTC Wien (AUT) 4 FISCHER Mathias 0 0 1
Navax AHTC Wien (AUT) 9 SCHICK Michael 0 1 0
Navax AHTC Wien (AUT) 10 MONGHY Dominik 0 1 1
Navax AHTC Wien (AUT) 11 GEHRMANN Lennard 0 1 1
Navax AHTC Wien (AUT) 14 SIEJKOWSKI Mateusz 1 2 0
Navax AHTC Wien (AUT) 16 FISCHER Ulrich 0 0 1
Navax AHTC Wien (AUT) 22 MOHAMED Dominik 0 0 1
Navax AHTC Wien (AUT) 23 GASSER Christoph 0 0 1
Navax AHTC Wien (AUT) 25 KERN Oliver 0 0 1
SV Arminen (AUT) 2 KLIMON Lorenz 0 0 2
SV Arminen (AUT) 11 SCHMIDT Patrick 0 1 0
SV Arminen (AUT) 13 RUDOFSKY Pit 0 1 0
SV Arminen (AUT) 20 STENFERT Alistair 0 0 1
Dinamo Elektrostal (RUS) 2 MOKROUSOV Evgenii 0 0 1
Dinamo Elektrostal (RUS) 3 ARTEMOV Evgeny 0 0 1
Dinamo Elektrostal (RUS) 14 KHAIRULLIN Marat 0 0 1
Dinamo Elektrostal (RUS) 19 LOGINOV Iaroslav 0 0 1
Dinamo Elektrostal (RUS) 23 LAPTEV Dmitry 0 0 1
Grove Menzieshill (SCO) 5 CROMAR Ben 0 0 1
Grove Menzieshill (SCO) 7 GALT Hamish 0 1 0
Grove Menzieshill (SCO) 16 BYERS Gavin 0 0 1
HC Minsk (BLR) 9 MIKHEICHYK Yauheni 0 0 1
HC Minsk (BLR) 14 KRYSHCHANOVICH Illia 0 0 1
HC Minsk (BLR) 17 KOCHKIN Uladzislau 0 0 1
HC Minsk (BLR) 26 KORSIK Aliaksandr 0 0 2
ASD SH Paolo Bonomi (ITA) 4 EGUIZABAL German 0 1 0
ASD SH Paolo Bonomi (ITA) 10 URSONE Gonzalo 0 1 1
ASD SH Paolo Bonomi (ITA) 13 LLORET Joan 0 0 1
ASD SH Paolo Bonomi (ITA) 19 CORNO Fabrizio 0 0 1
SK Slavia Prague (CZE) 4 HANUS Martin 0 0 2
SK Slavia Prague (CZE) 8 Cenek ZUNA 0 0 1
SK Slavia Prague (CZE) 13 LEHOVEC Martin 0 1 0
SK Slavia Prague (CZE) 14 KYNDL Jakub 0 1 0
SK Slavia Prague (CZE) 23 CAPOUCH Martin 0 0 1
SK Slavia Prague (CZE) 28 DUBINA Ondrej 0 1 0
HC Rotweiss Wettingen (SUI) 6 ERNST Eric 0 0 1
HC Rotweiss Wettingen (SUI) 8 HÖDLE Jan 0 1 0
HC Rotweiss Wettingen (SUI) 10 SCHNYDER Florin 0 0 1
HC Rotweiss Wettingen (SUI) 15 MORARD Michel 0 0 1
HC Rotweiss Wettingen (SUI) 18 STEIMER Silvan 0 1 0
HC Rotweiss Wettingen (SUI) 21 STEFFEN Nicolas 0 0 1
HC Rotweiss Wettingen (SUI) 23 HOFSTETTER Matthias 0 0 1
      1 15 34
Teams
Team Code Final Standing
HC Rotweiss Wettingen (SUI) WETTINGEN 1
SV Arminen (AUT) ARMINEN 2
Dinamo Elektrostal (RUS) ELEKTROSTAL 3
Grove Menzieshill (SCO) MENZIESHILL 4
HC Minsk (BLR) MINSK 5
Navax AHTC Wien (AUT) AHTC WIEN 6
ASD SH Paolo Bonomi (ITA) PAOLOBONOMI 7
SK Slavia Prague (CZE) SLAVIAPRAGUE 8
Pool Standings

Pool A

Day 4 after 16 games played - June 5
Points awarded for Wins: 5, Draws: 2, Losses: 1, Losses by 3+ goals: 0
Rank Team Played Wins Draws Losses Goals For Goals Against Goal Difference Points
1 HC Rotweiss Wettingen (SUI) 3 2 1 0 6 4 2 12
2 Dinamo Elektrostal (RUS) 3 2 0 1 7 4 3 11
3 HC Minsk (BLR) 3 0 2 1 4 6 -2 5
4 SK Slavia Prague (CZE) 3 0 1 2 5 8 -3 4

Pool B

Day 4 after 16 games played - June 5
Points awarded for Wins: 5, Draws: 2, Losses: 1, Losses by 3+ goals: 0
Rank Team Played Wins Draws Losses Goals For Goals Against Goal Difference Points
1 SV Arminen (AUT) 3 3 0 0 12 6 6 15
2 Grove Menzieshill (SCO) 3 2 0 1 10 5 5 11
3 Navax AHTC Wien (AUT) 3 1 0 2 11 16 -5 5
4 ASD SH Paolo Bonomi (ITA) 3 0 0 3 2 8 -6 2
Officials
Appointment Name Country Appointed By
Technical Delegate CATTON Stephen ENG EHF
Technical Officer BRUNING Michiel NED EHF
Judge DECROUPETTE Marc BEL EHF
Judge HUGHES Raymond IRL EHF
Judge SIVTSOVA Irina RUS NA
Judge SMIRNOV Sergey RUS NA
Umpires Manager HERON John SCO EHF
Neutral Umpire BENNETT Nick ENG EHF
Neutral Umpire NAGTZAAM Jasper NED EHF
National Umpire DIAMOND Ian SCO EHF
National Umpire GOLOVANOV Mikhail RUS EHF
National Umpire KHAN Kamaal ITA EHF
National Umpire LANGER Roland AUT EHF
National Umpire TOTH Alexandr CZE EHF
National Umpire VIASNOU Aliaksandr BLR EHF
National Umpire ZUPANCIC Luka AUT EHF
Appointments
Locations

Elektrostal (RUS)

ul. Radio, 40, Elektrostal', Moskovskaya oblast', Russia, 144007
Appointments
  Day Matches Published
2017-06-02 4 4 / 4 / 4
2017-06-03 4 4 / 4 / 4
2017-06-04 4 4 / 4 / 4
2017-06-05 4 4 / 4 / 4