Euro Hockey League Round 1 2016-2017

Banbridge, Ireland

7 - 9 Oct 2016

Local Time 2017-07-24 11:42

 AZSAWFPOZNAN - HOLCOMBE 
1 - 8
Pool A
 CARDIFFMET - AMSICORA 
5 - 0
Pool B
 LEOPOLD - SAINTGERMAIN 
4 - 3
Pool C
 KELBURNE - KAZAN 
3 - 1
Pool D
 UHCHAMBURG - AMSICORA 
12 - 1
Pool B
 SAINTGERMAIN - BANBRIDGE 
0 - 2
Pool C
 ATLTERRASSA - KAZAN 
4 - 4
Pool D
 KAMPONG - HOLCOMBE 
2 - 1
Pool A
 UHCHAMBURG - CARDIFFMET 
3 - 1
Pool B
 ATLTERRASSA - KELBURNE 
3 - 2
Pool D
 LEOPOLD - BANBRIDGE 
3 - 3
Pool C
 KAMPONG - AZSAWFPOZNAN 
7 - 1
Pool A
Matches
24 Jul
Time Teams Title Scoreline Status
No results
9 Oct
Time Teams Title Scoreline Status
15:45 LEOPOLD - BANBRIDGE Pool C 3 - 3 Official
13:30 KAMPONG - AZSAWFPOZNAN Pool A 7 - 1 Official
11:15 UHCHAMBURG - CARDIFFMET Pool B 3 - 1 Official
09:00 ATLTERRASSA - KELBURNE Pool D 3 - 2 Official
Time Teams Title Scoreline Status
No results
Statistics
Player Team FG PC PS Goals
WARD Samuel HOLCOMBE 4 0 0 4
HAVENGA Martijn KAMPONG 1 1 1 3
TRUSLER Harry HOLCOMBE 3 0 0 3
CAIRNS Josh KELBURNE 0 1 1 2
CARLESS Benjamin CARDIFFMET 0 2 0 2
de WIJN Sander KAMPONG 1 1 0 2
GENESTET Hugo SAINTGERMAIN 0 1 1 2
HARMS Leopold UHCHAMBURG 2 0 0 2
JONKER Constantijn KAMPONG 2 0 0 2
KATTERBACH Lukas UHCHAMBURG 1 1 0 2
View All
Name Code FG PC PS Goals
UHC Hamburg UHCHAMBURG 10 4 1 15
Holcombe HC HOLCOMBE 8 1 0 9
SV Kampong KAMPONG 6 2 1 9
Atletic Terrassa ATLTERRASSA 5 1 1 7
Royal Leopold LEOPOLD 3 3 1 7
Cardiff & Met CARDIFFMET 2 4 0 6
Banbridge BANBRIDGE 3 2 0 5
Dinamo Kazan KAZAN 3 2 0 5
Bromac Kelburne KELBURNE 2 2 1 5
Saint Germain HC SAINTGERMAIN 1 1 1 3
KS AZS AWF Poznan AZSAWFPOZNAN 1 0 1 2
SG Amsicora ASD AMSICORA 0 0 1 1
Teams
Team Code Final Standing
Banbridge (IRL) BANBRIDGE 1
Atletic Terrassa (ESP) ATLTERRASSA 1
UHC Hamburg (GER) UHCHAMBURG 1
SV Kampong (NED) KAMPONG 1
Cardiff & Met (WAL) CARDIFFMET 2
Bromac Kelburne (SCO) KELBURNE 2
Holcombe HC (ENG) HOLCOMBE 2
Royal Leopold (BEL) LEOPOLD 2
KS AZS AWF Poznan (POL) AZSAWFPOZNAN 3
Saint Germain HC (FRA) SAINTGERMAIN 3
Dinamo Kazan (RUS) KAZAN 3
SG Amsicora ASD (ITA) AMSICORA 3
Awards
Award Player Team

Match Listing
Match # Date/Time Details Venue Status Scoreline Reports Actions
01 7 Oct 2016 11:45 KELBURNE v KAZAN (Pool D) Ba-IR - Pitch 1 Official 3 - 1 Report Calendar Lineup KELBURNE Lineup KAZAN Statistics
02 7 Oct 2016 14:00 CARDIFFMET v AMSICORA (Pool B) Ba-IR - Pitch 1 Official 5 - 0 Report Calendar Lineup CARDIFFMET Lineup AMSICORA Statistics
03 7 Oct 2016 16:15 LEOPOLD v SAINTGERMAIN (Pool C) Ba-IR - Pitch 1 Official 4 - 3 Report Calendar Lineup LEOPOLD Lineup SAINTGERMAIN Statistics
04 7 Oct 2016 18:30 AZSAWFPOZNAN v HOLCOMBE (Pool A) Ba-IR - Pitch 1 Official 1 - 8 Report Calendar Lineup AZSAWFPOZNAN Lineup HOLCOMBE Statistics
05 8 Oct 2016 10:15 ATLTERRASSA v KAZAN (Pool D) Ba-IR - Pitch 1 Official 4 - 4 Report Calendar Lineup ATLTERRASSA Lineup KAZAN Statistics
06 8 Oct 2016 12:30 UHCHAMBURG v AMSICORA (Pool B) Ba-IR - Pitch 1 Official 12 - 1 Report Calendar Lineup UHCHAMBURG Lineup AMSICORA Statistics
07 8 Oct 2016 14:45 SAINTGERMAIN v BANBRIDGE (Pool C) Ba-IR - Pitch 1 Official 0 - 2 Report Calendar Lineup SAINTGERMAIN Lineup BANBRIDGE Statistics
08 8 Oct 2016 17:00 KAMPONG v HOLCOMBE (Pool A) Ba-IR - Pitch 1 Official 2 - 1 Report Calendar Lineup KAMPONG Lineup HOLCOMBE Statistics
09 9 Oct 2016 09:00 ATLTERRASSA v KELBURNE (Pool D) Ba-IR - Pitch 1 Official 3 - 2 Report Calendar Lineup ATLTERRASSA Lineup KELBURNE Statistics
10 9 Oct 2016 11:15 UHCHAMBURG v CARDIFFMET (Pool B) Ba-IR - Pitch 1 Official 3 - 1 Report Calendar Lineup UHCHAMBURG Lineup CARDIFFMET Statistics
11 9 Oct 2016 13:30 KAMPONG v AZSAWFPOZNAN (Pool A) Ba-IR - Pitch 1 Official 7 - 1 Report Calendar Lineup KAMPONG Lineup AZSAWFPOZNAN Statistics
12 9 Oct 2016 15:45 LEOPOLD v BANBRIDGE (Pool C) Ba-IR - Pitch 1 Official 3 - 3 Report Calendar Lineup LEOPOLD Lineup BANBRIDGE Statistics
Goal Scorers
Day 3 after 12 games played - October 9
FG - Field Goal, PC - Penalty Corner, PS - Penalty Stroke
Player Team FG PC PS Goals
WARD Samuel Holcombe HC (ENG) 4 0 0 4
HAVENGA Martijn SV Kampong (NED) 1 1 1 3
TRUSLER Harry Holcombe HC (ENG) 3 0 0 3
CAIRNS Josh Bromac Kelburne (SCO) 0 1 1 2
CARLESS Benjamin Cardiff & Met (WAL) 0 2 0 2
de WIJN Sander SV Kampong (NED) 1 1 0 2
GENESTET Hugo Saint Germain HC (FRA) 0 1 1 2
HARMS Leopold UHC Hamburg (GER) 2 0 0 2
JONKER Constantijn SV Kampong (NED) 2 0 0 2
KATTERBACH Lukas UHC Hamburg (GER) 1 1 0 2
KOHL Peter UHC Hamburg (GER) 1 1 0 2
KORN Oliver UHC Hamburg (GER) 2 0 0 2
KORNILOV Anton Dinamo Kazan (RUS) 2 0 0 2
MARSHALL Kyle Banbridge (IRL) 0 2 0 2
NOMMENSEN Jonas Bromac Kelburne (SCO) 1 1 0 2
PLENNEVAUX Maxime Royal Leopold (BEL) 0 1 1 2
RABENTE Jan-Philipp UHC Hamburg (GER) 1 0 1 2
SCHMID Philip UHC Hamburg (GER) 0 2 0 2
TESCHKE Tino UHC Hamburg (GER) 2 0 0 2
VERDUSSEN Arthur Royal Leopold (BEL) 1 1 0 2
ALT Carl Moritz UHC Hamburg (GER) 1 0 0 1
BACH Oriol Atletic Terrassa (ESP) 0 1 0 1
BANDURAK Nicholas Holcombe HC (ENG) 1 0 0 1
BATOR Oskar KS AZS AWF Poznan (POL) 1 0 0 1
BRIGNULL Liam Cardiff & Met (WAL) 1 0 0 1
CARRERA Jorge Atletic Terrassa (ESP) 0 0 1 1
CARTA Giaime SG Amsicora ASD (ITA) 0 0 1 1
CORTES Sam Atletic Terrassa (ESP) 1 0 0 1
FIELD Robert Holcombe HC (ENG) 0 1 0 1
GENESTET Martin Saint Germain HC (FRA) 1 0 0 1
HARDY Chris Cardiff & Met (WAL) 0 1 0 1
HAWKER Luke Cardiff & Met (WAL) 0 1 0 1
KEMPERMAN Robbert SV Kampong (NED) 1 0 0 1
KOMAROV Nikolay Dinamo Kazan (RUS) 1 0 0 1
LEMAIRE Alexis Royal Leopold (BEL) 0 1 0 1
LUIJKX Jasper SV Kampong (NED) 1 0 0 1
MAGEE Eugene Banbridge (IRL) 1 0 0 1
MALGOSA Jan Atletic Terrassa (ESP) 1 0 0 1
MALGOSA Oriol Atletic Terrassa (ESP) 1 0 0 1
MCKEE Johnny Banbridge (IRL) 1 0 0 1
MCKENZIE Jack Bromac Kelburne (SCO) 1 0 0 1
NIKOLAEV Timur Dinamo Kazan (RUS) 0 1 0 1
PAWLAK Patryk KS AZS AWF Poznan (POL) 0 0 1 1
SALLES Marc Atletic Terrassa (ESP) 1 0 0 1
THIÉRY Dorian Royal Leopold (BEL) 1 0 0 1
TORRENTE Marc Atletic Terrassa (ESP) 1 0 0 1
TURNER Glenn Royal Leopold (BEL) 1 0 0 1
WALL Ioan Cardiff & Met (WAL) 1 0 0 1
WARD Dane Banbridge (IRL) 1 0 0 1
YANKUN Nikolay Dinamo Kazan (RUS) 0 1 0 1
    44 22 8 74
Cards
Day 3 after 12 games played - October 9
Team Shirt # Player Red Yellow Green
SG Amsicora ASD (ITA) 5 POLO Antonio 0 0 1
SG Amsicora ASD (ITA) 13 LAI Federico 0 0 1
SG Amsicora ASD (ITA) 15 LORRAI Daniele 0 1 0
SG Amsicora ASD (ITA) 22 LUGAS Davide 0 1 0
SG Amsicora ASD (ITA) 30 AGABIO Matteo 0 0 1
Atletic Terrassa (ESP) 8 BELTRAN Albert 0 1 2
Atletic Terrassa (ESP) 11 OLIVA Roc 0 0 1
KS AZS AWF Poznan (POL) 2 NOJGEBAUER Rafal 0 0 1
KS AZS AWF Poznan (POL) 5 GUMNY Mikolaj 0 0 1
KS AZS AWF Poznan (POL) 13 DZIALA Artur 0 1 0
KS AZS AWF Poznan (POL) 25 NOJGEBAUER Artur 0 1 0
KS AZS AWF Poznan (POL) 30 WOJCIECHOWSKI Marcin 0 0 1
Banbridge (IRL) 12 MAGEE Eugene 0 0 1
Banbridge (IRL) 18 WARD Dane 0 1 0
Banbridge (IRL) 24 MAGEE Owen 0 0 1
Cardiff & Met (WAL) 4 FISHER Thomas 0 0 1
Cardiff & Met (WAL) 6 KYRIAKIDES James 0 1 0
Cardiff & Met (WAL) 22 DOLAN-GREY Owain 0 0 1
Holcombe HC (ENG) 8 ROBINSON Jonty 0 0 1
Holcombe HC (ENG) 11 STEDMAN James 0 0 1
Holcombe HC (ENG) 22 LANE Richard 0 0 1
SV Kampong (NED) 6 BALK Lars 0 1 0
SV Kampong (NED) 16 de RIDDER Floris 0 0 1
SV Kampong (NED) 21 VERMEIJ Dylan 0 0 1
Dinamo Kazan (RUS) 10 MAQSOOD Adnan 0 0 1
Dinamo Kazan (RUS) 27 YANKUN Nikolay 0 0 1
Bromac Kelburne (SCO) 11 CAIRNS Josh 0 0 1
Royal Leopold (BEL) 2 THIÉRY Dorian 0 0 1
Royal Leopold (BEL) 10 CUVELIER Dimitri 0 1 1
Royal Leopold (BEL) 12 DETREZ Corentin 0 0 1
Royal Leopold (BEL) 13 PONCELET Nicolas 0 1 0
Saint Germain HC (FRA) 5 DERONT Guillaume 0 1 0
Saint Germain HC (FRA) 6 SEVESTRE Loïs 0 0 1
Saint Germain HC (FRA) 14 GOHLKE Fréderic 0 0 1
Saint Germain HC (FRA) 24 GENESTET Tom 0 0 1
UHC Hamburg (GER) 10 KAPAUN Max 0 1 1
UHC Hamburg (GER) 16 WEBER Milan 0 0 1
UHC Hamburg (GER) 20 GORNY Ken 0 0 1
      0 12 30
Teams
Team Code Final Standing
Banbridge (IRL) BANBRIDGE 1
Atletic Terrassa (ESP) ATLTERRASSA 1
UHC Hamburg (GER) UHCHAMBURG 1
SV Kampong (NED) KAMPONG 1
Cardiff & Met (WAL) CARDIFFMET 2
Bromac Kelburne (SCO) KELBURNE 2
Holcombe HC (ENG) HOLCOMBE 2
Royal Leopold (BEL) LEOPOLD 2
KS AZS AWF Poznan (POL) AZSAWFPOZNAN 3
Saint Germain HC (FRA) SAINTGERMAIN 3
Dinamo Kazan (RUS) KAZAN 3
SG Amsicora ASD (ITA) AMSICORA 3
Pool Standings

Pool A

Day 3 after 12 games played - October 9
Points awarded for Wins: 5, Draws: 2, Losses: 1, Losses by 3+ goals: 0
Rank Team Played Wins Draws Losses Goals For Goals Against Goal Difference Points
1 SV Kampong (NED) 2 2 0 0 9 2 7 10
2 Holcombe HC (ENG) 2 1 0 1 9 3 6 6
3 KS AZS AWF Poznan (POL) 2 0 0 2 2 15 -13 0

Pool B

Day 3 after 12 games played - October 9
Points awarded for Wins: 5, Draws: 2, Losses: 1, Losses by 3+ goals: 0
Rank Team Played Wins Draws Losses Goals For Goals Against Goal Difference Points
1 UHC Hamburg (GER) 2 2 0 0 15 2 13 10
2 Cardiff & Met (WAL) 2 1 0 1 6 3 3 6
3 SG Amsicora ASD (ITA) 2 0 0 2 1 17 -16 0

Pool C

Day 3 after 12 games played - October 9
Points awarded for Wins: 5, Draws: 2, Losses: 1, Losses by 3+ goals: 0
Rank Team Played Wins Draws Losses Goals For Goals Against Goal Difference Points
1 Banbridge (IRL) 2 1 1 0 5 3 2 7
2 Royal Leopold (BEL) 2 1 1 0 7 6 1 7
3 Saint Germain HC (FRA) 2 0 0 2 3 6 -3 2

Pool D

Day 3 after 12 games played - October 9
Points awarded for Wins: 5, Draws: 2, Losses: 1, Losses by 3+ goals: 0
Rank Team Played Wins Draws Losses Goals For Goals Against Goal Difference Points
1 Atletic Terrassa (ESP) 2 1 1 0 7 6 1 7
2 Bromac Kelburne (SCO) 2 1 0 1 5 4 1 6
3 Dinamo Kazan (RUS) 2 0 1 1 5 7 -2 3
Officials
Appointment Name Country Appointed By
Technical Delegate SLUYK Cees NED EHF
Technical Officer BAIRD Scott SCO EHF
Judge BRESCIANI Stefano ITA EHF
Judge COPPIETERS Benoit BEL EHF
Judge DAVEY Paul IRL NA
Judge HUGHES Raymond IRL NA
Media Officer FINDLATER Stephen EHF EHF
Media Officer MADELEY Siobhan EHF EHF
Umpires Manager ADELL Xavier ESP EHF
Umpires Manager ten CATE Rob NED EHF
Umpire BARSTOW Dan ENG EHF
Umpire BERNETH Johannes GER EHF
Umpire GALLIGANI Pietro ITA EHF
Umpire GOLOVANOV Mikhail RUS EHF
Umpire GROCHAL Marcin POL EHF
Umpire McCULLY Warren IRL EHF
Umpire MICHIELSEN Sebastien BEL EHF
Umpire ORTIZ Andres ESP EHF
Umpire SWEETMAN David SCO EHF
Umpire van den ASSUM Paul NED EHF
Appointments
Locations

Banbridge (IRL)

2 Millmount Villas, Banbridge BT32 4LX, UK
Appointments
  Day Matches Published
2016-10-07 4 4 / 4 / 4
2016-10-08 4 4 / 4 / 4
2016-10-09 4 4 / 4 / 4