EuroHockey Indoor Club Champions Cup 2015 Women

Siauliai, Lithuania

20 - 22 Feb 2015

Local Time 2019-03-22 01:54:27

UHCHAMBURG
MSC SUM
5 - 2 (4 - 1)
Pool A
SHERTOGENB
READING
4 - 1 (0 - 1)
Pool A, Pool C
CAMPOMADRID
CAMBRAI
7 - 1 (4 - 0)
Pool B
SLAVIAPRAGUE
GINTRA
4 - 3 (1 - 1)
Pool B
MSC SUM
READING
4 - 2 (3 - 0)
Pool A
SHERTOGENB
UHCHAMBURG
2 - 2 (1 - 0)
Pool A
CAMBRAI
GINTRA
0 - 7 (0 - 5)
Pool B, Pool C
SLAVIAPRAGUE
CAMPOMADRID
2 - 3 (0 - 2)
Pool B
UHCHAMBURG
READING
8 - 1 (4 - 0)
Pool A
MSC SUM
SHERTOGENB
3 - 2 (0 - 1)
Pool A
CAMPOMADRID
GINTRA
5 - 2 (1 - 2)
Pool B
CAMBRAI
SLAVIAPRAGUE
1 - 6 (0 - 2)
Pool B
READING
CAMBRAI
6 - 1 (4 - 1)
Pool C
SHERTOGENB
GINTRA
5 - 2 (2 - 2)
Pool C
MSC SUM
CAMPOMADRID
4 - 4 (3 - 0) (1 - 3 SO)

UHCHAMBURG
SLAVIAPRAGUE
4 - 3 (3 - 2)

READING
GINTRA
2 - 3 (1 - 0)
Pool C
SHERTOGENB
CAMBRAI
10 - 1 (5 - 0)
Pool C
MSC SUM
SLAVIAPRAGUE
4 - 4 (3 - 3) (2 - 1 SO)

CAMPOMADRID
UHCHAMBURG
0 - 8 (0 - 2)

Matches
22 Mar
Time Teams Title Scoreline Status Pitch
No results
22 Feb
Time Teams Title Scoreline Status Pitch
14:30 CAMPOMADRID - UHCHAMBURG 0 - 8 (0 - 2) Official Final
13:00 MSC SUM - SLAVIAPRAGUE 4 - 4 (3 - 3) (2 - 1 SO) Official 3rd-4th
11:10 SHERTOGENB - CAMBRAI Pool C 10 - 1 (5 - 0) Official
10:00 READING - GINTRA Pool C 2 - 3 (1 - 0) Official
Time Teams Title Scoreline Status Pitch
No results
Statistics
Player Team FG PC PS Goals
HULSEN Lieke SHERTOGENB 9 1 0 10
BIŽOVA Adéla SLAVIAPRAGUE 4 3 0 7
de BLAEY Merel SHERTOGENB 2 1 3 6
HILLMANN Kristina UHCHAMBURG 5 1 0 6
IGLESIAS MARCOS Belen CAMPOMADRID 5 1 0 6
MAGAZ MEDRANO Alicia CAMPOMADRID 2 3 1 6
SHEVCHENKO Yuliia MSC SUM 3 3 0 6
WILDE Celine UHCHAMBURG 0 6 0 6
JUODYTE Jurate GINTRA 4 1 0 5
GRIGIENE Donata GINTRA 2 0 2 4
View All
Name Code FG PC PS Goals
No results
Teams
Team Code Final Standing
UHC Hamburg (GER) UHCHAMBURG 1
Club Campo de Madrid (ESP) CAMPOMADRID 2
MSC Sumchanka (UKR) MSC SUM 3
SK Slavia Prague (CZE) SLAVIAPRAGUE 4
's-Hertogenbosch (NED) SHERTOGENB 5
Gintra Strekte Uni HC (LTU) GINTRA 6
Reading HC (ENG) READING 7
Cambrai HC (FRA) CAMBRAI 8
Awards
Award Player Team

Match Listing
Match # Date/Time Details Scoreline Status Venue Actions
01 20 Feb 2015 10:30 UHCHAMBURG v MSC SUM (Pool A) 5 - 2 (4 - 1) Official Report Lineup UHCHAMBURG Lineup MSC SUM Statistics
02 20 Feb 2015 11:40 SHERTOGENB v READING (Pool A, Pool C) 4 - 1 (0 - 1) Official Report Lineup SHERTOGENB Lineup READING Statistics
03 20 Feb 2015 12:50 CAMPOMADRID v CAMBRAI (Pool B) 7 - 1 (4 - 0) Official Report Lineup CAMPOMADRID Lineup CAMBRAI Statistics
04 20 Feb 2015 14:00 SLAVIAPRAGUE v GINTRA (Pool B) 4 - 3 (1 - 1) Official Report Lineup SLAVIAPRAGUE Lineup GINTRA Statistics
05 20 Feb 2015 15:30 MSC SUM v READING (Pool A) 4 - 2 (3 - 0) Official Report Lineup MSC SUM Lineup READING Statistics
06 20 Feb 2015 16:40 SHERTOGENB v UHCHAMBURG (Pool A) 2 - 2 (1 - 0) Official Report Lineup SHERTOGENB Lineup UHCHAMBURG Statistics
07 20 Feb 2015 17:50 CAMBRAI v GINTRA (Pool B, Pool C) 0 - 7 (0 - 5) Official Report Lineup CAMBRAI Lineup GINTRA Statistics
08 20 Feb 2015 19:00 SLAVIAPRAGUE v CAMPOMADRID (Pool B) 2 - 3 (0 - 2) Official Report Lineup SLAVIAPRAGUE Lineup CAMPOMADRID Statistics
09 21 Feb 2015 09:30 UHCHAMBURG v READING (Pool A) 8 - 1 (4 - 0) Official Report Lineup UHCHAMBURG Lineup READING Statistics
10 21 Feb 2015 10:40 MSC SUM v SHERTOGENB (Pool A) 3 - 2 (0 - 1) Official Report Lineup MSC SUM Lineup SHERTOGENB Statistics
11 21 Feb 2015 11:50 CAMPOMADRID v GINTRA (Pool B) 5 - 2 (1 - 2) Official Report Lineup CAMPOMADRID Lineup GINTRA Statistics
12 21 Feb 2015 13:00 CAMBRAI v SLAVIAPRAGUE (Pool B) 1 - 6 (0 - 2) Official Report Lineup CAMBRAI Lineup SLAVIAPRAGUE Statistics
13 21 Feb 2015 16:00 READING v CAMBRAI (Pool C) 6 - 1 (4 - 1) Official Report Lineup READING Lineup CAMBRAI Statistics
14 21 Feb 2015 17:10 SHERTOGENB v GINTRA (Pool C) 5 - 2 (2 - 2) Official Report Lineup SHERTOGENB Lineup GINTRA Statistics
15 21 Feb 2015 18:20 MSC SUM v CAMPOMADRID 4 - 4 (3 - 0) (1 - 3 SO) Official Semi Final 1 Report Lineup MSC SUM Lineup CAMPOMADRID Statistics
16 21 Feb 2015 19:50 UHCHAMBURG v SLAVIAPRAGUE 4 - 3 (3 - 2) Official Semi Final 2 Report Lineup UHCHAMBURG Lineup SLAVIAPRAGUE Statistics
17 22 Feb 2015 10:00 READING v GINTRA (Pool C) 2 - 3 (1 - 0) Official Report Lineup READING Lineup GINTRA Statistics
18 22 Feb 2015 11:10 SHERTOGENB v CAMBRAI (Pool C) 10 - 1 (5 - 0) Official Report Lineup SHERTOGENB Lineup CAMBRAI Statistics
19 22 Feb 2015 13:00 MSC SUM v SLAVIAPRAGUE 4 - 4 (3 - 3) (2 - 1 SO) Official 3rd-4th Report Lineup MSC SUM Lineup SLAVIAPRAGUE Statistics
20 22 Feb 2015 14:30 CAMPOMADRID v UHCHAMBURG 0 - 8 (0 - 2) Official Final Report Lineup CAMPOMADRID Lineup UHCHAMBURG Statistics
Goal Scorers
Day 3 after 20 games played - February 22
FG - Field Goal, PC - Penalty Corner, PS - Penalty Stroke
Team # Player FG PC PS Goals
's-Hertogenbosch (NED) 19 HULSEN Lieke 9 1 0 10
SK Slavia Prague (CZE) 13 BIŽOVA Adéla 4 3 0 7
's-Hertogenbosch (NED) 12 de BLAEY Merel 2 1 3 6
UHC Hamburg (GER) 25 HILLMANN Kristina 5 1 0 6
Club Campo de Madrid (ESP) 19 IGLESIAS MARCOS Belen 5 1 0 6
Club Campo de Madrid (ESP) 25 MAGAZ MEDRANO Alicia 2 3 1 6
MSC Sumchanka (UKR) 11 SHEVCHENKO Yuliia 3 3 0 6
UHC Hamburg (GER) 28 WILDE Celine 0 6 0 6
Gintra Strekte Uni HC (LTU) 11 JUODYTE Jurate 4 1 0 5
Gintra Strekte Uni HC (LTU) 8 GRIGIENE Donata 2 0 2 4
Gintra Strekte Uni HC (LTU) 19 JAKOVLEVAITE Samanta 4 0 0 4
MSC Sumchanka (UKR) 6 KERNOZ Yevheniya 0 4 0 4
Reading HC (ENG) 23 MAGUIRE Emily 0 4 0 4
SK Slavia Prague (CZE) 12 MEJZLÍKOVÁ Adéla 1 2 1 4
UHC Hamburg (GER) 14 MÜLLER-WIELAND Roda 1 1 2 4
UHC Hamburg (GER) 4 TESCHKE Jana 4 0 0 4
Cambrai HC (FRA) 14 LANSIAUX Astrid 2 0 1 3
UHC Hamburg (GER) 12 STAPENHORST Charlotte 3 0 0 3
UHC Hamburg (GER) 16 ALBRECHT Lea 1 1 0 2
Club Campo de Madrid (ESP) 18 ARRAZOLA MARTIN Paula 1 1 0 2
SK Slavia Prague (CZE) 4 CAPOUCHOVA Renata 2 0 0 2
Reading HC (ENG) 16 COCKBURN Elspeth 2 0 0 2
Club Campo de Madrid (ESP) 9 GIL Empar 0 2 0 2
Reading HC (ENG) 18 GILBERT Susannah 2 0 0 2
Reading HC (ENG) 10 HUNT Elizabeth 2 0 0 2
Club Campo de Madrid (ESP) 12 LOPEZ GARCIA Maria 1 1 0 2
's-Hertogenbosch (NED) 15 MATLA Fréderique 2 0 0 2
Gintra Strekte Uni HC (LTU) 10 NOMEIKAITĖ Erlanda 0 2 0 2
SK Slavia Prague (CZE) 2 REINOSOVÁ Adéla 1 1 0 2
MSC Sumchanka (UKR) 18 SITALO Yana 2 0 0 2
's-Hertogenbosch (NED) 11 VORSTENBOSCH Vera 2 0 0 2
MSC Sumchanka (UKR) 5 VYNOHRADOVA Maryna 0 2 0 2
Cambrai HC (FRA) 8 BACQUET Amandine 0 1 0 1
Reading HC (ENG) 12 CADDICK Ashlie 1 0 0 1
's-Hertogenbosch (NED) 4 den OUDEN Karin 1 0 0 1
UHC Hamburg (GER) 3 DUDOROV Julia 1 0 0 1
Gintra Strekte Uni HC (LTU) 9 GRUBLIAUSKAITĖ Simona 0 1 0 1
UHC Hamburg (GER) 11 HOFFMANN Eileen 1 0 0 1
MSC Sumchanka (UKR) 9 HONCHARENKO Nataliia 1 0 0 1
MSC Sumchanka (UKR) 22 HONCHARENKO Olha 1 0 0 1
SK Slavia Prague (CZE) 7 HRACHOVÁ Nikola 1 0 0 1
's-Hertogenbosch (NED) 8 KEIL Sian 1 0 0 1
's-Hertogenbosch (NED) 22 KREKELAAR Maartje 1 0 0 1
MSC Sumchanka (UKR) 23 LIASHENKO Halyna 0 1 0 1
SK Slavia Prague (CZE) 11 MEJZLÍKOVÁ Tereza 1 0 0 1
SK Slavia Prague (CZE) 21 NOVÁKOVÁ Veronika 1 0 0 1
Club Campo de Madrid (ESP) 10 PEREZ LAGUNAS Beatriz 0 1 0 1
Gintra Strekte Uni HC (LTU) 17 PETRAUSKAITĖ Ramune 1 0 0 1
SK Slavia Prague (CZE) 6 POLOPRUTSKÁ Klára 1 0 0 1
Reading HC (ENG) 7 THOMAS Emma 0 1 0 1
      82 46 10 138
Teams
Team Code Final Standing
UHC Hamburg (GER) UHCHAMBURG 1
Club Campo de Madrid (ESP) CAMPOMADRID 2
MSC Sumchanka (UKR) MSC SUM 3
SK Slavia Prague (CZE) SLAVIAPRAGUE 4
's-Hertogenbosch (NED) SHERTOGENB 5
Gintra Strekte Uni HC (LTU) GINTRA 6
Reading HC (ENG) READING 7
Cambrai HC (FRA) CAMBRAI 8
Pool Standings

Pool A

Day 3 after 20 games played - February 22
Points awarded for Wins: 5, Draws: 2, Losses: 1, Losses by 3+ goals: 0
Rank Team Played Wins Draws Losses Goals For Goals Against Goal Difference Points
1 UHC Hamburg (GER) 3 2 1 0 15 5 10 12
2 MSC Sumchanka (UKR) 3 2 0 1 9 9 0 10
3 's-Hertogenbosch (NED) 3 1 1 1 8 6 2 8
4 Reading HC (ENG) 3 0 0 3 4 16 -12 1

Pool B

Day 3 after 20 games played - February 22
Points awarded for Wins: 5, Draws: 2, Losses: 1, Losses by 3+ goals: 0
Rank Team Played Wins Draws Losses Goals For Goals Against Goal Difference Points
1 Club Campo de Madrid (ESP) 3 3 0 0 15 5 10 15
2 SK Slavia Prague (CZE) 3 2 0 1 12 7 5 11
3 Gintra Strekte Uni HC (LTU) 3 1 0 2 12 9 3 6
4 Cambrai HC (FRA) 3 0 0 3 2 20 -18 0

Pool C

Day 3 after 20 games played - February 22
Points awarded for Wins: 5, Draws: 2, Losses: 1, Losses by 3+ goals: 0
Rank Team Played Wins Draws Losses Goals For Goals Against Goal Difference Points
1 's-Hertogenbosch (NED) 3 3 0 0 19 4 15 15
2 Gintra Strekte Uni HC (LTU) 3 2 0 1 12 7 5 10
3 Reading HC (ENG) 3 1 0 2 9 8 1 6
4 Cambrai HC (FRA) 3 0 0 3 2 23 -21 0
Officials
Appointment Name Country Appointed By
Tournament Director PUGLIA Anna ITA EHF
Technical Officer NIGORRA Rocio ESP EHF
Judge BILLEKOP Marianne DEN EHF
Judge JURAITE Vytaute LTU NA
Judge KANAPORIENE Onute LTU NA
Judge LISKAUSKIENE Jolanta LTU NA
Judge SCHMIDT Ulrike GER EHF
Media Officer MADELEY Siobhan IRL EHF
Umpires Manager COHEN Renee NED EHF
Neutral Umpire JONES Cathy WAL EHF
Neutral Umpire MARTIN-SCHMETS Celine BEL EHF
Umpire ALKEMADE Fanneke NED EHF
Umpire ALVES PEREIRA Karine FRA EHF
Umpire BALKAITYTE Alma LTU EHF
Umpire KLYMENKO Olena UKR EHF
Umpire SCHMITZ Gabriele GER EHF
Umpire SOLORZANO Montserrat ESP EHF
Umpire VENCLOVA Martina CZE EHF
Umpire WILLIAMS Rachel ENG EHF
Appointments
# Details Umpires Reserve/Video Scoring/Timing Technical Officer
01 UHCHAMBURG v MSC SUM (Pool A)
10:30:00
JONES Cathy (WAL) ALKEMADE Fanneke (NED) BILLEKOP Marianne (DEN) NIGORRA Rocio (ESP)
BALKAITYTE Alma (LTU) KANAPORIENE Onute (LTU)  
02 SHERTOGENB v READING (Pool A, Pool C)
11:40:00
MARTIN-SCHMETS Celine (BEL) ALVES PEREIRA Karine (FRA) SCHMIDT Ulrike (GER) NIGORRA Rocio (ESP)
SCHMITZ Gabriele (GER) LISKAUSKIENE Jolanta (LTU)  
03 CAMPOMADRID v CAMBRAI (Pool B)
12:50:00
KLYMENKO Olena (UKR) WILLIAMS Rachel (ENG) LISKAUSKIENE Jolanta (LTU) BILLEKOP Marianne (DEN)
VENCLOVA Martina (CZE) JURAITE Vytaute (LTU)  
04 SLAVIAPRAGUE v GINTRA (Pool B)
14:00:00
ALVES PEREIRA Karine (FRA) JONES Cathy (WAL) SCHMIDT Ulrike (GER) NIGORRA Rocio (ESP)
SOLORZANO Montserrat (ESP) BILLEKOP Marianne (DEN)  
05 MSC SUM v READING (Pool A)
15:30:00
ALKEMADE Fanneke (NED) SCHMITZ Gabriele (GER) LISKAUSKIENE Jolanta (LTU) SCHMIDT Ulrike (GER)
BALKAITYTE Alma (LTU) JURAITE Vytaute (LTU)  
06 SHERTOGENB v UHCHAMBURG (Pool A)
16:40:00
WILLIAMS Rachel (ENG) MARTIN-SCHMETS Celine (BEL) BILLEKOP Marianne (DEN) NIGORRA Rocio (ESP)
VENCLOVA Martina (CZE) KANAPORIENE Onute (LTU)  
07 CAMBRAI v GINTRA (Pool B, Pool C)
17:50:00
JONES Cathy (WAL) VENCLOVA Martina (CZE) SCHMIDT Ulrike (GER) NIGORRA Rocio (ESP)
KLYMENKO Olena (UKR) BILLEKOP Marianne (DEN)  
08 SLAVIAPRAGUE v CAMPOMADRID (Pool B)
19:00:00
MARTIN-SCHMETS Celine (BEL) BALKAITYTE Alma (LTU) SCHMIDT Ulrike (GER) LISKAUSKIENE Jolanta (LTU)
ALKEMADE Fanneke (NED) KANAPORIENE Onute (LTU)  
# Details Umpires Reserve/Video Scoring/Timing Technical Officer
09 UHCHAMBURG v READING (Pool A)
09:30:00
ALKEMADE Fanneke (NED) KLYMENKO Olena (UKR) BILLEKOP Marianne (DEN) NIGORRA Rocio (ESP)
SOLORZANO Montserrat (ESP) JURAITE Vytaute (LTU)  
10 MSC SUM v SHERTOGENB (Pool A)
10:40:00
SCHMITZ Gabriele (GER) VENCLOVA Martina (CZE) LISKAUSKIENE Jolanta (LTU) SCHMIDT Ulrike (GER)
ALVES PEREIRA Karine (FRA) KANAPORIENE Onute (LTU)  
11 CAMPOMADRID v GINTRA (Pool B)
11:50:00
WILLIAMS Rachel (ENG) ALKEMADE Fanneke (NED) SCHMIDT Ulrike (GER) BILLEKOP Marianne (DEN)
JONES Cathy (WAL) KANAPORIENE Onute (LTU)  
12 CAMBRAI v SLAVIAPRAGUE (Pool B)
13:00:00
MARTIN-SCHMETS Celine (BEL) SCHMITZ Gabriele (GER) LISKAUSKIENE Jolanta (LTU) NIGORRA Rocio (ESP)
BALKAITYTE Alma (LTU) JURAITE Vytaute (LTU)  
13 READING v CAMBRAI (Pool C)
16:00:00
KLYMENKO Olena (UKR) SOLORZANO Montserrat (ESP) LISKAUSKIENE Jolanta (LTU) SCHMIDT Ulrike (GER)
VENCLOVA Martina (CZE) JURAITE Vytaute (LTU)  
14 SHERTOGENB v GINTRA (Pool C)
17:10:00
WILLIAMS Rachel (ENG) ALVES PEREIRA Karine (FRA) SCHMIDT Ulrike (GER) NIGORRA Rocio (ESP)
MARTIN-SCHMETS Celine (BEL) KANAPORIENE Onute (LTU)  
15 MSC SUM v CAMPOMADRID
18:20:00
SCHMITZ Gabriele (GER) VENCLOVA Martina (CZE) BILLEKOP Marianne (DEN) LISKAUSKIENE Jolanta (LTU)
ALKEMADE Fanneke (NED) KANAPORIENE Onute (LTU)  
16 UHCHAMBURG v SLAVIAPRAGUE
19:50:00
JONES Cathy (WAL) WILLIAMS Rachel (ENG) SCHMIDT Ulrike (GER) NIGORRA Rocio (ESP)
ALVES PEREIRA Karine (FRA) BILLEKOP Marianne (DEN)  
Locations

Siauliai (LTU), Indoor

Šiauliu Arena, Šiauliai, Lithuania
Appointments
  Day Matches Colours Umpires Technical
2015-02-20 8 8 / 8 24 / 24 24 / 24
2015-02-21 8 8 / 8 24 / 24 24 / 24
2015-02-22 4 4 / 4 12 / 12 12 / 12