EuroHockey Indoor Club Challenge I 2019 Men

Oslo, Norway

8 - 10 Feb 2019

Local Time 2019-03-23 07:49:09

OKSVINNITSA
THREEROCK
5 - 5 (1 - 2)
Pool B
BOLOGNA
CARDIFFMET
3 - 1 (2 - 0)
Pool B
INVERLEITH
SENKVICE
7 - 1 (3 - 0)
Pool A
LOUSADA
KRINGSJA
2 - 1 (1 - 0)
Pool A
OKSVINNITSA
BOLOGNA
4 - 4 (1 - 3)
Pool B
CARDIFFMET
THREEROCK
2 - 3 (0 - 1)
Pool B
LOUSADA
INVERLEITH
6 - 4 (4 - 1)
Pool A, Pool D
SENKVICE
KRINGSJA
2 - 8 (0 - 4)
Pool A, Pool C
BOLOGNA
THREEROCK
1 - 8 (1 - 2)
Pool B, Pool D
CARDIFFMET
OKSVINNITSA
2 - 2 (0 - 1)
Pool B, Pool C
SENKVICE
LOUSADA
3 - 4 (1 - 1)
Pool A
INVERLEITH
KRINGSJA
6 - 4 (3 - 1)
Pool A
SENKVICE
CARDIFFMET
1 - 4 (0 - 2)
Pool C
KRINGSJA
OKSVINNITSA
3 - 4 (1 - 2)
Pool C
INVERLEITH
BOLOGNA
5 - 5 (4 - 1)
Pool D
LOUSADA
THREEROCK
5 - 3 (3 - 1)
Pool D
OKSVINNITSA
SENKVICE
13 - 1 (6 - 0)
Pool C
KRINGSJA
CARDIFFMET
1 - 3 (1 - 1)
Pool C
LOUSADA
BOLOGNA
5 - 4 (2 - 0)
Pool D
THREEROCK
INVERLEITH
3 - 3 (2 - 3)
Pool D
Matches
23 Mar
Time Teams Title Scoreline Status Pitch
No results
10 Feb
Time Teams Title Scoreline Status Pitch
14:15 THREEROCK - INVERLEITH Pool D 3 - 3 (2 - 3) Official Pitch 1
13:00 LOUSADA - BOLOGNA Pool D 5 - 4 (2 - 0) Official Pitch 1
11:45 KRINGSJA - CARDIFFMET Pool C 1 - 3 (1 - 1) Official Pitch 1
10:30 OKSVINNITSA - SENKVICE Pool C 13 - 1 (6 - 0) Official Pitch 1
Time Teams Title Scoreline Status Pitch
No results
Statistics
Player Team FG PC PS Goals
TEIXEIRA Ricardo LOUSADA 7 1 1 9
CANNING Ross THREEROCK 1 6 1 8
McCROSSAN Aedan INVERLEITH 7 0 0 7
DICK Stephen INVERLEITH 1 5 0 6
ROGEAU Blaise KRINGSJA 5 1 0 6
SANTOS Bruno LOUSADA 5 1 0 6
STASYUK Sergey BOLOGNA 3 3 0 6
DZEMUKH Yurii OKSVINNITSA 5 0 0 5
KOVAČEVIČ Zdenko SENKVICE 3 2 0 5
LAGO Pietro BOLOGNA 3 1 1 5
View All
Name Code FG PC PS Goals
HC OKS-SHVSM Vinnitsa OKSVINNITSA 20 6 2 28
Inverleith HC INVERLEITH 16 8 1 25
AD Lousada LOUSADA 19 2 1 22
Three Rock Rovers THREEROCK 11 10 1 22
Hockey Team Bologna BOLOGNA 9 7 1 17
Kringsja Sports Klubb KRINGSJA 13 4 0 17
Cardiff & Met CARDIFFMET 7 4 1 12
SK Senkvice SENKVICE 6 2 0 8
Teams
Awards
Award Player Team
Leading Goalscorer TEIXEIRA Ricardo AD Lousada (POR)

Match Listing
Match # Date/Time Details Scoreline Status Venue Actions
01 8 Feb 2019 09:00 OKSVINNITSA v THREEROCK (Pool B) 5 - 5 (1 - 2) Official Pitch 1 Report Lineup OKSVINNITSA Lineup THREEROCK Statistics
02 8 Feb 2019 10:10 BOLOGNA v CARDIFFMET (Pool B) 3 - 1 (2 - 0) Official Pitch 1 Report Lineup BOLOGNA Lineup CARDIFFMET Statistics
03 8 Feb 2019 11:20 INVERLEITH v SENKVICE (Pool A) 7 - 1 (3 - 0) Official Pitch 1 Report Lineup INVERLEITH Lineup SENKVICE Statistics
04 8 Feb 2019 12:30 LOUSADA v KRINGSJA (Pool A) 2 - 1 (1 - 0) Official Pitch 1 Report Lineup LOUSADA Lineup KRINGSJA Statistics
05 8 Feb 2019 15:00 OKSVINNITSA v BOLOGNA (Pool B) 4 - 4 (1 - 3) Official Pitch 1 Report Lineup OKSVINNITSA Lineup BOLOGNA Statistics
06 8 Feb 2019 16:10 CARDIFFMET v THREEROCK (Pool B) 2 - 3 (0 - 1) Official Pitch 1 Report Lineup CARDIFFMET Lineup THREEROCK Statistics
07 8 Feb 2019 17:20 LOUSADA v INVERLEITH (Pool D, Pool A) 6 - 4 (4 - 1) Official Pitch 1 Report Lineup LOUSADA Lineup INVERLEITH Statistics
08 8 Feb 2019 18:30 SENKVICE v KRINGSJA (Pool C, Pool A) 2 - 8 (0 - 4) Official Pitch 1 Report Lineup SENKVICE Lineup KRINGSJA Statistics
09 9 Feb 2019 09:00 BOLOGNA v THREEROCK (Pool D, Pool B) 1 - 8 (1 - 2) Official Pitch 1 Report Lineup BOLOGNA Lineup THREEROCK Statistics
10 9 Feb 2019 10:10 CARDIFFMET v OKSVINNITSA (Pool C, Pool B) 2 - 2 (0 - 1) Official Pitch 1 Report Lineup CARDIFFMET Lineup OKSVINNITSA Statistics
11 9 Feb 2019 11:20 SENKVICE v LOUSADA (Pool A) 3 - 4 (1 - 1) Official Pitch 1 Report Lineup SENKVICE Lineup LOUSADA Statistics
12 9 Feb 2019 12:30 INVERLEITH v KRINGSJA (Pool A) 6 - 4 (3 - 1) Official Pitch 1 Report Lineup INVERLEITH Lineup KRINGSJA Statistics
13 9 Feb 2019 16:30 SENKVICE v CARDIFFMET (Pool C) 1 - 4 (0 - 2) Official Pitch 1 Report Lineup SENKVICE Lineup CARDIFFMET Statistics
14 9 Feb 2019 17:40 KRINGSJA v OKSVINNITSA (Pool C) 3 - 4 (1 - 2) Official Pitch 1 Report Lineup KRINGSJA Lineup OKSVINNITSA Statistics
15 9 Feb 2019 18:50 INVERLEITH v BOLOGNA (Pool D) 5 - 5 (4 - 1) Official Pitch 1 Report Lineup INVERLEITH Lineup BOLOGNA Statistics
16 9 Feb 2019 20:00 LOUSADA v THREEROCK (Pool D) 5 - 3 (3 - 1) Official Pitch 1 Report Lineup LOUSADA Lineup THREEROCK Statistics
17 10 Feb 2019 10:30 OKSVINNITSA v SENKVICE (Pool C) 13 - 1 (6 - 0) Official Pitch 1 Report Lineup OKSVINNITSA Lineup SENKVICE Statistics
18 10 Feb 2019 11:45 KRINGSJA v CARDIFFMET (Pool C) 1 - 3 (1 - 1) Official Pitch 1 Report Lineup KRINGSJA Lineup CARDIFFMET Statistics
19 10 Feb 2019 13:00 LOUSADA v BOLOGNA (Pool D) 5 - 4 (2 - 0) Official Pitch 1 Report Lineup LOUSADA Lineup BOLOGNA Statistics
20 10 Feb 2019 14:15 THREEROCK v INVERLEITH (Pool D) 3 - 3 (2 - 3) Official Pitch 1 Report Lineup THREEROCK Lineup INVERLEITH Statistics
Goal Scorers
Day 3 after 20 games played - February 10
FG - Field Goal, PC - Penalty Corner, PS - Penalty Stroke
Team # Player FG PC PS Goals
AD Lousada (POR) 10 TEIXEIRA Ricardo 7 1 1 9
Three Rock Rovers (IRL) 9 CANNING Ross 1 6 1 8
Inverleith HC (SCO) 7 McCROSSAN Aedan 7 0 0 7
Inverleith HC (SCO) 15 DICK Stephen 1 5 0 6
Kringsja Sports Klubb (NOR) 16 ROGEAU Blaise 5 1 0 6
AD Lousada (POR) 3 SANTOS Bruno 5 1 0 6
Hockey Team Bologna (ITA) 16 STASYUK Sergey 3 3 0 6
HC OKS-SHVSM Vinnitsa (UKR) 20 DZEMUKH Yurii 5 0 0 5
SK Senkvice (SVK) 9 KOVAČEVIČ Zdenko 3 2 0 5
Hockey Team Bologna (ITA) 18 LAGO Pietro 3 1 1 5
HC OKS-SHVSM Vinnitsa (UKR) 14 MOROZ Iurii 1 3 1 5
HC OKS-SHVSM Vinnitsa (UKR) 8 ONOFRIIUK Maksym 4 0 1 5
Inverleith HC (SCO) 11 CHRISTIE Patrick 3 0 1 4
Kringsja Sports Klubb (NOR) 7 GARCHA Arunpreet Sing 3 1 0 4
Kringsja Sports Klubb (NOR) 21 GENESTET Martin 4 0 0 4
Three Rock Rovers (IRL) 18 HOSKING Jody 2 2 0 4
HC OKS-SHVSM Vinnitsa (UKR) 11 KOSHELENKO Andrii 2 2 0 4
AD Lousada (POR) 8 SANTOS Jose 4 0 0 4
HC OKS-SHVSM Vinnitsa (UKR) 3 SHEVCHUK Vitalii 4 0 0 4
Cardiff & Met (WAL) 8 DAVIES Ieuan 3 0 0 3
Inverleith HC (SCO) 4 MACKIE Ewen 2 1 0 3
Hockey Team Bologna (ITA) 17 MISSAGLIA Nicola 1 2 0 3
Three Rock Rovers (IRL) 17 MORRIS Harry 3 0 0 3
Kringsja Sports Klubb (NOR) 9 SINGH Abhishek 1 2 0 3
HC OKS-SHVSM Vinnitsa (UKR) 9 DIACHENKO Oleksandr 2 0 0 2
HC OKS-SHVSM Vinnitsa (UKR) 12 DIACHUK Serhii 1 1 0 2
Cardiff & Met (WAL) 2 EVANS Edward 1 1 0 2
Inverleith HC (SCO) 10 HATTON Stuart 2 0 0 2
Cardiff & Met (WAL) 9 MACKENZIE Callum 2 0 0 2
Cardiff & Met (WAL) 21 PRITCHARD Jack 0 1 1 2
Hockey Team Bologna (ITA) 14 SANASI Nicola 2 0 0 2
AD Lousada (POR) 20 SANTOS João 2 0 0 2
Cardiff & Met (WAL) 24 VALENTINE Jack 1 1 0 2
Three Rock Rovers (IRL) 14 WALSH Daragh 2 0 0 2
AD Lousada (POR) 14 ALMEIDA Carlos 1 0 0 1
Hockey Team Bologna (ITA) 10 AMOROSINI Mattia 0 1 0 1
SK Senkvice (SVK) 13 AUGUSTINIČ Adrián 1 0 0 1
Three Rock Rovers (IRL) 28 GEYER Eckart 0 1 0 1
Cardiff & Met (WAL) 11 HAWKER Luke 0 1 0 1
Three Rock Rovers (IRL) 2 KANE David 1 0 0 1
HC OKS-SHVSM Vinnitsa (UKR) 10 LIPSKYI Oleksandr 1 0 0 1
Three Rock Rovers (IRL) 13 MADELEY Luke 0 1 0 1
Three Rock Rovers (IRL) 21 McALISTER Jack 1 0 0 1
SK Senkvice (SVK) 15 MIŠOVIČ Ľuboš 1 0 0 1
SK Senkvice (SVK) 7 PETRAKOVIČ Boris 1 0 0 1
Inverleith HC (SCO) 8 SINCLAIR Craig 1 0 0 1
Inverleith HC (SCO) 17 TAYLOR Kyle 0 1 0 1
Inverleith HC (SCO) 3 TAYLOR Paul 0 1 0 1
Three Rock Rovers (IRL) 11 WALKER Ben 1 0 0 1
      101 43 7 151
Cards
Day 3 after 20 games played - February 10
Team # Player Red Yellow Green
Hockey Team Bologna (ITA) 10 AMOROSINI Mattia 0 1 0
Hockey Team Bologna (ITA) 18 LAGO Pietro 0 2 1
Hockey Team Bologna (ITA) 20 MALTA Daniele 0 0 1
Hockey Team Bologna (ITA) 27 BLAUMER Jakob 0 0 1
Cardiff & Met (WAL) 9 MACKENZIE Callum 0 0 1
Cardiff & Met (WAL) 11 HAWKER Luke 0 0 1
Cardiff & Met (WAL) 24 VALENTINE Jack 0 0 1
Inverleith HC (SCO) 4 MACKIE Ewen 0 0 1
Inverleith HC (SCO) 6 STEWART Sean 0 0 1
Inverleith HC (SCO) 7 McCROSSAN Aedan 0 0 2
Inverleith HC (SCO) 8 SINCLAIR Craig 0 0 1
Kringsja Sports Klubb (NOR) 7 GARCHA Arunpreet Sing 0 0 1
Kringsja Sports Klubb (NOR) 9 SINGH Abhishek 0 0 1
Kringsja Sports Klubb (NOR) 11 SINGH ATTWAL Gurkeerat 0 0 1
Kringsja Sports Klubb (NOR) 13 SHARMA Varun Kamur 0 0 1
Kringsja Sports Klubb (NOR) 16 ROGEAU Blaise 0 2 1
Kringsja Sports Klubb (NOR) 18 ROGEAU Baptiste 0 1 0
Kringsja Sports Klubb (NOR) 21 GENESTET Martin 0 0 2
AD Lousada (POR) 3 SANTOS Bruno 0 0 1
AD Lousada (POR) 8 SANTOS Jose 0 1 0
AD Lousada (POR) 10 TEIXEIRA Ricardo 0 0 1
AD Lousada (POR) 14 ALMEIDA Carlos 0 0 1
AD Lousada (POR) 27 MARQUES Jose 0 0 2
HC OKS-SHVSM Vinnitsa (UKR) 3 SHEVCHUK Vitalii 0 0 1
HC OKS-SHVSM Vinnitsa (UKR) 5 NOSENKO Dmytro 0 1 0
HC OKS-SHVSM Vinnitsa (UKR) 9 DIACHENKO Oleksandr 0 1 0
HC OKS-SHVSM Vinnitsa (UKR) 14 MOROZ Iurii 0 0 1
SK Senkvice (SVK) 1 NOVÁK Milan 0 1 0
SK Senkvice (SVK) 5 MIŠOVIČ Igor 0 1 1
SK Senkvice (SVK) 7 PETRAKOVIČ Boris 0 1 1
SK Senkvice (SVK) 9 KOVAČEVIČ Zdenko 0 1 0
SK Senkvice (SVK) 13 AUGUSTINIČ Adrián 0 0 1
SK Senkvice (SVK) 21 DOBROVIČ Boris 0 1 0
Three Rock Rovers (IRL) 9 CANNING Ross 0 0 1
Three Rock Rovers (IRL) 14 WALSH Daragh 0 0 1
Three Rock Rovers (IRL) 17 MORRIS Harry 0 1 0
Three Rock Rovers (IRL) 21 McALISTER Jack 0 0 2
Three Rock Rovers (IRL) 28 GEYER Eckart 0 1 0
      0 16 32
Teams
Pool Standings

Pool A

Day 3 after 20 games played - February 10
Points awarded for Wins: 5, Draws: 2, Losses: 1, Losses by 3+ goals: 0
Rank Team Played Wins Draws Losses Goals For Goals Against Goal Difference Points
1 AD Lousada (POR) 3 3 0 0 12 8 4 15
2 Inverleith HC (SCO) 3 2 0 1 17 11 6 11
3 Kringsja Sports Klubb (NOR) 3 1 0 2 13 10 3 7
4 SK Senkvice (SVK) 3 0 0 3 6 19 -13 1

Pool B

Day 3 after 20 games played - February 10
Points awarded for Wins: 5, Draws: 2, Losses: 1, Losses by 3+ goals: 0
Rank Team Played Wins Draws Losses Goals For Goals Against Goal Difference Points
1 Three Rock Rovers (IRL) 3 2 1 0 16 8 8 12
2 Hockey Team Bologna (ITA) 3 1 1 1 8 13 -5 7
3 HC OKS-SHVSM Vinnitsa (UKR) 3 0 3 0 11 11 0 6
4 Cardiff & Met (WAL) 3 0 1 2 5 8 -3 4

Pool C

Day 3 after 20 games played - February 10
Points awarded for Wins: 5, Draws: 2, Losses: 1, Losses by 3+ goals: 0
Rank Team Played Wins Draws Losses Goals For Goals Against Goal Difference Points
1 HC OKS-SHVSM Vinnitsa (UKR) 3 2 1 0 19 6 13 12
2 Cardiff & Met (WAL) 3 2 1 0 9 4 5 12
3 Kringsja Sports Klubb (NOR) 3 1 0 2 12 9 3 7
4 SK Senkvice (SVK) 3 0 0 3 4 25 -21 0

Pool D

Day 3 after 20 games played - February 10
Points awarded for Wins: 5, Draws: 2, Losses: 1, Losses by 3+ goals: 0
Rank Team Played Wins Draws Losses Goals For Goals Against Goal Difference Points
1 AD Lousada (POR) 3 3 0 0 16 11 5 15
2 Three Rock Rovers (IRL) 3 1 1 1 14 9 5 8
3 Inverleith HC (SCO) 3 0 2 1 12 14 -2 5
4 Hockey Team Bologna (ITA) 3 0 1 2 10 18 -8 3
Officials
Appointment Name Country Appointed By
Technical Delegate STICKLAND Harry ENG EHF
Technical Officer GULDBRANDSEN Casper DEN EHF
Judge FERRER Christian ESP EHF
Judge HIPPLER Peter GER EHF
Judge KIYANI Mohammad Khidash NOR NA
Judge MOHAMMED Shabbir NOR NA
Judge SHEHZAD Khuram NOR NA
Umpires Manager EILMER Thomas AUT EHF
Neutral Umpire LEIBER Stefan GER EHF
Neutral Umpire LINKOWSKI Pawel POL EHF
National Umpire ABBOTT Rob IRL EHF
National Umpire de LANGE Michel NED EHF
National Umpire GALLIGANI Pietro ITA EHF
National Umpire KODDE Johannes POR EHF
National Umpire MARGOLIEN Michal SVK EHF
National Umpire RUZZAK Duncan SCO EHF
National Umpire WAHEED Mohammad NOR EHF
Appointments
# Details Umpires Reserve/Video Scoring/Timing Technical Officer
01 OKSVINNITSA v THREEROCK (Pool B)
09:00:00
WAHEED Mohammad (NOR) KODDE Johannes (POR) HIPPLER Peter (GER) GULDBRANDSEN Casper (DEN)
LINKOWSKI Pawel (POL) MOHAMMED Shabbir (NOR)  
02 BOLOGNA v CARDIFFMET (Pool B)
10:10:00
RUZZAK Duncan (SCO) LEIBER Stefan (GER) KIYANI Mohammad Khidash (NOR) GULDBRANDSEN Casper (DEN)
MARGOLIEN Michal (SVK) SHEHZAD Khuram (NOR)  
03 INVERLEITH v SENKVICE (Pool A)
11:20:00
de LANGE Michel (NED) WAHEED Mohammad (NOR) FERRER Christian (ESP) MOHAMMED Shabbir (NOR)
GALLIGANI Pietro (ITA) SHEHZAD Khuram (NOR)  
04 LOUSADA v KRINGSJA (Pool A)
12:30:00
ABBOTT Rob (IRL) LINKOWSKI Pawel (POL) FERRER Christian (ESP) HIPPLER Peter (GER)
LEIBER Stefan (GER) KIYANI Mohammad Khidash (NOR)  
05 OKSVINNITSA v BOLOGNA (Pool B)
15:00:00
WAHEED Mohammad (NOR) ABBOTT Rob (IRL) MOHAMMED Shabbir (NOR) GULDBRANDSEN Casper (DEN)
RUZZAK Duncan (SCO) SHEHZAD Khuram (NOR)  
06 CARDIFFMET v THREEROCK (Pool B)
16:10:00
KODDE Johannes (POR) GALLIGANI Pietro (ITA) HIPPLER Peter (GER) KIYANI Mohammad Khidash (NOR)
MARGOLIEN Michal (SVK) FERRER Christian (ESP)  
07 LOUSADA v INVERLEITH (Pool A, Pool D)
17:20:00
ABBOTT Rob (IRL) de LANGE Michel (NED) MOHAMMED Shabbir (NOR) SHEHZAD Khuram (NOR)
LINKOWSKI Pawel (POL) KIYANI Mohammad Khidash (NOR)  
08 SENKVICE v KRINGSJA (Pool A, Pool C)
18:30:00
LEIBER Stefan (GER) RUZZAK Duncan (SCO) GULDBRANDSEN Casper (DEN) FERRER Christian (ESP)
GALLIGANI Pietro (ITA) HIPPLER Peter (GER)  
# Details Umpires Reserve/Video Scoring/Timing Technical Officer
09 BOLOGNA v THREEROCK (Pool B, Pool D)
09:00:00
LINKOWSKI Pawel (POL) de LANGE Michel (NED) SHEHZAD Khuram (NOR) HIPPLER Peter (GER)
MARGOLIEN Michal (SVK) MOHAMMED Shabbir (NOR)  
10 CARDIFFMET v OKSVINNITSA (Pool B, Pool C)
10:10:00
LEIBER Stefan (GER) ABBOTT Rob (IRL) FERRER Christian (ESP) GULDBRANDSEN Casper (DEN)
RUZZAK Duncan (SCO) KIYANI Mohammad Khidash (NOR)  
11 SENKVICE v LOUSADA (Pool A)
11:20:00
de LANGE Michel (NED) WAHEED Mohammad (NOR) HIPPLER Peter (GER) MOHAMMED Shabbir (NOR)
GALLIGANI Pietro (ITA) SHEHZAD Khuram (NOR)  
12 INVERLEITH v KRINGSJA (Pool A)
12:30:00
KODDE Johannes (POR) MARGOLIEN Michal (SVK) KIYANI Mohammad Khidash (NOR) GULDBRANDSEN Casper (DEN)
ABBOTT Rob (IRL) FERRER Christian (ESP)  
13 SENKVICE v CARDIFFMET (Pool C)
16:30:00
WAHEED Mohammad (NOR) GALLIGANI Pietro (ITA) KIYANI Mohammad Khidash (NOR) FERRER Christian (ESP)
RUZZAK Duncan (SCO) MOHAMMED Shabbir (NOR)  
14 KRINGSJA v OKSVINNITSA (Pool C)
17:40:00
LEIBER Stefan (GER) MARGOLIEN Michal (SVK) SHEHZAD Khuram (NOR) GULDBRANDSEN Casper (DEN)
KODDE Johannes (POR) HIPPLER Peter (GER)  
15 INVERLEITH v BOLOGNA (Pool D)
18:50:00
LINKOWSKI Pawel (POL) de LANGE Michel (NED) KIYANI Mohammad Khidash (NOR) HIPPLER Peter (GER)
ABBOTT Rob (IRL) FERRER Christian (ESP)  
16 LOUSADA v THREEROCK (Pool D)
20:00:00
GALLIGANI Pietro (ITA) RUZZAK Duncan (SCO) GULDBRANDSEN Casper (DEN) MOHAMMED Shabbir (NOR)
MARGOLIEN Michal (SVK) SHEHZAD Khuram (NOR)  
Locations

Oslo (NOR), Indoor

Lofsrudveien 7, 1281 Oslo, Norway
Appointments
  Day Matches Colours Umpires Technical
2019-02-08 8 8 / 8 24 / 24 24 / 24
2019-02-09 8 8 / 8 24 / 24 24 / 24
2019-02-10 4 4 / 4 12 / 12 12 / 12