EuroHockey Indoor Club Trophy 2019 Men

Sveti Ivan Zelina, Croatia

8 - 10 Feb 2019

Local Time 2019-02-23 00:01:06

EASTGRIN
AMIENS
8 - 2 (3 - 1)
Pool A
SOERBYMAGLE
GAZIANTEP
2 - 12 (1 - 5)
Pool A
GRUNWPOZN
SLAVIAPRAGUE
2 - 2 (1 - 1)
Pool B
COMPLUTENSE
ZELINA
8 - 5 (1 - 4)
Pool B
AMIENS
GAZIANTEP
2 - 5 (2 - 2)
Pool A
SOERBYMAGLE
EASTGRIN
3 - 6 (3 - 4)
Pool A
GRUNWPOZN
COMPLUTENSE
4 - 3 (3 - 2)
Pool D, Pool B
ZELINA
SLAVIAPRAGUE
6 - 0 (3 - 0)
Pool C, Pool B
EASTGRIN
GAZIANTEP
4 - 3 (1 - 2)
Pool D, Pool A
AMIENS
SOERBYMAGLE
6 - 1 (2 - 0)
Pool C, Pool A
COMPLUTENSE
SLAVIAPRAGUE
4 - 2 (2 - 0)
Pool B
ZELINA
GRUNWPOZN
3 - 5 (1 - 1)
Pool B
SOERBYMAGLE
SLAVIAPRAGUE
2 - 3 (1 - 1)
Pool C
AMIENS
ZELINA
4 - 5 (3 - 2)
Pool C
GAZIANTEP
COMPLUTENSE
3 - 4 (2 - 2)
Pool D
EASTGRIN
GRUNWPOZN
4 - 5 (1 - 1)
Pool D
ZELINA
SOERBYMAGLE
10 - 3 (6 - 2)
Pool C
AMIENS
SLAVIAPRAGUE
1 - 0 (0 - 0)
Pool C
GRUNWPOZN
GAZIANTEP
5 - 6 (2 - 2)
Pool D
EASTGRIN
COMPLUTENSE
1 - 6 (0 - 2)
Pool D
Matches
23 Feb
Time Teams Title Scoreline Status Pitch
No results
10 Feb
Time Teams Title Scoreline Status Pitch
14:15 EASTGRIN - COMPLUTENSE Pool D 1 - 6 (0 - 2) Official Pitch 1
13:00 GRUNWPOZN - GAZIANTEP Pool D 5 - 6 (2 - 2) Official Pitch 1
11:45 AMIENS - SLAVIAPRAGUE Pool C 1 - 0 (0 - 0) Official Pitch 1
10:30 ZELINA - SOERBYMAGLE Pool C 10 - 3 (6 - 2) Official Pitch 1
Time Teams Title Scoreline Status Pitch
No results
Statistics
Player Team FG PC PS Goals
COBOS Ignacio COMPLUTENSE 8 0 3 11
KOVALENKO Bohdan ZELINA 9 0 1 10
NOROUZZADEH Reza GAZIANTEP 5 5 0 10
AYDIN Celal GAZIANTEP 9 0 0 9
PAUCHET Jean-Baptiste AMIENS 7 2 0 9
DUTKIEWICZ Tomasz GRUNWPOZN 1 6 0 7
JACKSON Ashley EASTGRIN 2 4 0 6
FUJS Gregor ZELINA 1 4 0 5
CORRAL Iñigo COMPLUTENSE 4 0 0 4
CURIEL Cesar COMPLUTENSE 4 0 0 4
View All
Name Code FG PC PS Goals
Gaziantep Polisgücü SK GAZIANTEP 20 9 0 29
Hockey Klub Zelina ZELINA 19 8 2 29
C.H. SPV Complutense COMPLUTENSE 18 4 3 25
East Grinstead EASTGRIN 13 10 0 23
WKS Grunwald Poznan GRUNWPOZN 13 8 0 21
Amiens SC AMIENS 12 3 0 15
Soerbymagle HC SOERBYMAGLE 5 5 1 11
SK Slavia Prague SLAVIAPRAGUE 4 3 0 7
Awards
Award Player Team
Player of the Tournament CURIEL Cesar C.H. SPV Complutense (ESP)
Goalkeeper of the Tournament BANASZAK Rafal (GK) WKS Grunwald Poznan (POL)
Leading Goalscorer COBOS Ignacio C.H. SPV Complutense (ESP)

Match Listing
Match # Date/Time Details Scoreline Status Venue Actions
01 8 Feb 2019 09:00 EASTGRIN v AMIENS (Pool A) 8 - 2 (3 - 1) Official Pitch 1 Report Lineup EASTGRIN Lineup AMIENS Statistics
02 8 Feb 2019 10:10 SOERBYMAGLE v GAZIANTEP (Pool A) 2 - 12 (1 - 5) Official Pitch 1 Report Lineup SOERBYMAGLE Lineup GAZIANTEP Statistics
03 8 Feb 2019 11:20 GRUNWPOZN v SLAVIAPRAGUE (Pool B) 2 - 2 (1 - 1) Official Pitch 1 Report Lineup GRUNWPOZN Lineup SLAVIAPRAGUE Statistics
04 8 Feb 2019 12:30 COMPLUTENSE v ZELINA (Pool B) 8 - 5 (1 - 4) Official Pitch 1 Report Lineup COMPLUTENSE Lineup ZELINA Statistics
05 8 Feb 2019 15:00 AMIENS v GAZIANTEP (Pool A) 2 - 5 (2 - 2) Official Pitch 1 Report Lineup AMIENS Lineup GAZIANTEP Statistics
06 8 Feb 2019 16:10 SOERBYMAGLE v EASTGRIN (Pool A) 3 - 6 (3 - 4) Official Pitch 1 Report Lineup SOERBYMAGLE Lineup EASTGRIN Statistics
07 8 Feb 2019 17:20 GRUNWPOZN v COMPLUTENSE (Pool D, Pool B) 4 - 3 (3 - 2) Official Pitch 1 Report Lineup GRUNWPOZN Lineup COMPLUTENSE Statistics
08 8 Feb 2019 18:30 ZELINA v SLAVIAPRAGUE (Pool C, Pool B) 6 - 0 (3 - 0) Official Pitch 1 Report Lineup ZELINA Lineup SLAVIAPRAGUE Statistics
09 9 Feb 2019 09:00 EASTGRIN v GAZIANTEP (Pool D, Pool A) 4 - 3 (1 - 2) Official Pitch 1 Report Lineup EASTGRIN Lineup GAZIANTEP Statistics
10 9 Feb 2019 10:10 AMIENS v SOERBYMAGLE (Pool C, Pool A) 6 - 1 (2 - 0) Official Pitch 1 Report Lineup AMIENS Lineup SOERBYMAGLE Statistics
11 9 Feb 2019 11:20 COMPLUTENSE v SLAVIAPRAGUE (Pool B) 4 - 2 (2 - 0) Official Pitch 1 Report Lineup COMPLUTENSE Lineup SLAVIAPRAGUE Statistics
12 9 Feb 2019 12:30 ZELINA v GRUNWPOZN (Pool B) 3 - 5 (1 - 1) Official Pitch 1 Report Lineup ZELINA Lineup GRUNWPOZN Statistics
13 9 Feb 2019 16:30 SOERBYMAGLE v SLAVIAPRAGUE (Pool C) 2 - 3 (1 - 1) Official Pitch 1 Report Lineup SOERBYMAGLE Lineup SLAVIAPRAGUE Statistics
14 9 Feb 2019 17:40 AMIENS v ZELINA (Pool C) 4 - 5 (3 - 2) Official Pitch 1 Report Lineup AMIENS Lineup ZELINA Statistics
15 9 Feb 2019 18:50 GAZIANTEP v COMPLUTENSE (Pool D) 3 - 4 (2 - 2) Official Pitch 1 Report Lineup GAZIANTEP Lineup COMPLUTENSE Statistics
16 9 Feb 2019 20:00 EASTGRIN v GRUNWPOZN (Pool D) 4 - 5 (1 - 1) Official Pitch 1 Report Lineup EASTGRIN Lineup GRUNWPOZN Statistics
17 10 Feb 2019 10:30 ZELINA v SOERBYMAGLE (Pool C) 10 - 3 (6 - 2) Official Pitch 1 Report Lineup ZELINA Lineup SOERBYMAGLE Statistics
18 10 Feb 2019 11:45 AMIENS v SLAVIAPRAGUE (Pool C) 1 - 0 (0 - 0) Official Pitch 1 Report Lineup AMIENS Lineup SLAVIAPRAGUE Statistics
19 10 Feb 2019 13:00 GRUNWPOZN v GAZIANTEP (Pool D) 5 - 6 (2 - 2) Official Pitch 1 Report Lineup GRUNWPOZN Lineup GAZIANTEP Statistics
20 10 Feb 2019 14:15 EASTGRIN v COMPLUTENSE (Pool D) 1 - 6 (0 - 2) Official Pitch 1 Report Lineup EASTGRIN Lineup COMPLUTENSE Statistics
The sequence of all Pool C and Pool D matches will be confirmed on completion of the pool matches.
Goal Scorers
Day 3 after 20 games played - February 10
FG - Field Goal, PC - Penalty Corner, PS - Penalty Stroke
Team # Player FG PC PS Goals
C.H. SPV Complutense (ESP) 10 COBOS Ignacio 8 0 3 11
Hockey Klub Zelina (CRO) 6 KOVALENKO Bohdan 9 0 1 10
Gaziantep Polisgücü SK (TUR) 10 NOROUZZADEH Reza 5 5 0 10
Gaziantep Polisgücü SK (TUR) 9 AYDIN Celal 9 0 0 9
Amiens SC (FRA) 12 PAUCHET Jean-Baptiste 7 2 0 9
WKS Grunwald Poznan (POL) 10 DUTKIEWICZ Tomasz 1 6 0 7
East Grinstead (ENG) 7 JACKSON Ashley 2 4 0 6
Hockey Klub Zelina (CRO) 25 FUJS Gregor 1 4 0 5
C.H. SPV Complutense (ESP) 23 CORRAL Iñigo 4 0 0 4
C.H. SPV Complutense (ESP) 12 CURIEL Cesar 4 0 0 4
WKS Grunwald Poznan (POL) 15 HULBOJ Mateusz 4 0 0 4
Hockey Klub Zelina (CRO) 4 LYKOV Aleksandr 1 3 0 4
WKS Grunwald Poznan (POL) 18 MIKULA Artur 3 1 0 4
East Grinstead (ENG) 22 STOTT Ross 4 0 0 4
SK Slavia Prague (CZE) 21 VACEK David 1 3 0 4
Gaziantep Polisgücü SK (TUR) 8 BEIRANVAND Behdad 2 1 0 3
Hockey Klub Zelina (CRO) 27 FUJS Anze 3 0 0 3
Soerbymagle HC (DEN) 16 HJORT Peter 1 2 0 3
Hockey Klub Zelina (CRO) 17 ILINOVIĆ Mario 1 1 1 3
Soerbymagle HC (DEN) 9 JENSEN Jonas 2 0 1 3
East Grinstead (ENG) 16 MACKEY Ben 0 3 0 3
WKS Grunwald Poznan (POL) 9 POLTASZEWSKI Mateusz 2 1 0 3
East Grinstead (ENG) 14 van GROESEN Tijn 3 0 0 3
Gaziantep Polisgücü SK (TUR) 2 BAHRAMI Yaghoub 0 2 0 2
Amiens SC (FRA) 3 COFFIGNIEZ Adrien 1 1 0 2
East Grinstead (ENG) 15 FAULKNER Simon 0 2 0 2
Soerbymagle HC (DEN) 15 HANSEN Thomas 0 2 0 2
Hockey Klub Zelina (CRO) 21 HRŠAK Petar 2 0 0 2
East Grinstead (ENG) 8 PIPER Andy 2 0 0 2
C.H. SPV Complutense (ESP) 13 PROL Manuel 0 2 0 2
C.H. SPV Complutense (ESP) 4 VILLEGAS Jose 2 0 0 2
Gaziantep Polisgücü SK (TUR) 1 ÖZKILIÇ Ali Akin 1 1 0 2
East Grinstead (ENG) 10 BOWDEN Dom 1 0 0 1
SK Slavia Prague (CZE) 23 CAPOUCH Martin 1 0 0 1
Gaziantep Polisgücü SK (TUR) 11 CENGIZ Mahmut 1 0 0 1
Amiens SC (FRA) 16 COFFIGNIEZ Charles 1 0 0 1
C.H. SPV Complutense (ESP) 5 CORRAL Luis 0 1 0 1
Amiens SC (FRA) 23 FAILLE Hugo 1 0 0 1
East Grinstead (ENG) 5 FAULKNER Daniel 1 0 0 1
Amiens SC (FRA) 10 GAVOIS Theo 1 0 0 1
Gaziantep Polisgücü SK (TUR) 20 GÜRLER Veysi 1 0 0 1
Soerbymagle HC (DEN) 26 HANSEN Markus 1 0 0 1
Hockey Klub Zelina (CRO) 14 HRŠAK Andrija 1 0 0 1
East Grinstead (ENG) 9 JACKSON Wesley 0 1 0 1
WKS Grunwald Poznan (POL) 20 JANICKI Jakub 1 0 0 1
Soerbymagle HC (DEN) 10 JENSEN Nikolaj 1 0 0 1
Soerbymagle HC (DEN) 3 JØRGENSEN Mathias 0 1 0 1
WKS Grunwald Poznan (POL) 25 KROKOSZ Adrian 1 0 0 1
SK Slavia Prague (CZE) 13 LEHOVEC Martin 1 0 0 1
WKS Grunwald Poznan (POL) 22 MAJCHRZAK Karol 1 0 0 1
Hockey Klub Zelina (CRO) 5 MARIĆ Marko 1 0 0 1
Amiens SC (FRA) 7 POPPE Jean-Baptiste 1 0 0 1
SK Slavia Prague (CZE) 10 URBANEC Jan 1 0 0 1
C.H. SPV Complutense (ESP) 6 ÁLVAREZ-VILLABOL David 0 1 0 1
Gaziantep Polisgücü SK (TUR) 6 ÇEKER Ahmet 1 0 0 1
      104 50 6 160
Pool Standings

Pool A

Day 3 after 20 games played - February 10
Points awarded for Wins: 5, Draws: 2, Losses: 1, Losses by 3+ goals: 0
Rank Team Played Wins Draws Losses Goals For Goals Against Goal Difference Points
1 East Grinstead (ENG) 3 3 0 0 18 8 10 15
2 Gaziantep Polisgücü SK (TUR) 3 2 0 1 20 8 12 11
3 Amiens SC (FRA) 3 1 0 2 10 14 -4 5
4 Soerbymagle HC (DEN) 3 0 0 3 6 24 -18 0

Pool B

Day 3 after 20 games played - February 10
Points awarded for Wins: 5, Draws: 2, Losses: 1, Losses by 3+ goals: 0
Rank Team Played Wins Draws Losses Goals For Goals Against Goal Difference Points
1 WKS Grunwald Poznan (POL) 3 2 1 0 11 8 3 12
2 C.H. SPV Complutense (ESP) 3 2 0 1 15 11 4 11
3 Hockey Klub Zelina (CRO) 3 1 0 2 14 13 1 6
4 SK Slavia Prague (CZE) 3 0 1 2 4 12 -8 3

Pool C

Day 3 after 20 games played - February 10
Points awarded for Wins: 5, Draws: 2, Losses: 1, Losses by 3+ goals: 0
Rank Team Played Wins Draws Losses Goals For Goals Against Goal Difference Points
1 Hockey Klub Zelina (CRO) 3 3 0 0 21 7 14 15
2 Amiens SC (FRA) 3 2 0 1 11 6 5 11
3 SK Slavia Prague (CZE) 3 1 0 2 3 9 -6 6
4 Soerbymagle HC (DEN) 3 0 0 3 6 19 -13 1

Pool D

Day 3 after 20 games played - February 10
Points awarded for Wins: 5, Draws: 2, Losses: 1, Losses by 3+ goals: 0
Rank Team Played Wins Draws Losses Goals For Goals Against Goal Difference Points
1 C.H. SPV Complutense (ESP) 3 2 0 1 13 8 5 11
2 WKS Grunwald Poznan (POL) 3 2 0 1 14 13 1 11
3 Gaziantep Polisgücü SK (TUR) 3 1 0 2 12 13 -1 7
4 East Grinstead (ENG) 3 1 0 2 9 14 -5 6
Officials
Appointment Name Country Appointed By
Technical Delegate WARRIS Rogier NED EHF
Technical Officer TAYLOR John WAL EHF
Judge CAPAN Igor CRO NA
Judge DEVILLÉ Christophe BEL EHF
Judge KRKAČ Robert CRO NA
Judge TEKOTTE Thomas GER EHF
Judge TOT Mirjana CRO NA
Umpires Manager BOX-GRAINGER Paul ENG EHF
Umpires Manager HERON John SCO EHF
Neutral Umpire BOXMA Maarten NED EHF
Neutral Umpire ILGRANDE Vincenzo Antonio ITA EHF
National Umpire CHARLES Isaac ENG EHF
National Umpire CILKIZ Mahmut TUR EHF
National Umpire DENTA Daniel DEN EHF
National Umpire HANŽEK Tomislav CRO EHF
National Umpire HOLEK Tomas CZE EHF
National Umpire KNULLE Marc FRA EHF
National Umpire ORZEŁ Łukasz POL EHF
National Umpire RODRIGUEZ FERNANDEZ Daniel ESP EHF
Appointments
Locations

Sveti Ivan Zelina (CRO), Indoor

Sportska dvorana, 10380, Sveti Ivan Zelina, Croatia
Appointments
  Day Matches Colours Umpires Technical
2019-02-08 8 8 / 8 24 / 24 24 / 24
2019-02-09 8 8 / 8 24 / 24 24 / 24
2019-02-10 4 4 / 4 12 / 12 12 / 12