Euro Hockey League Round 1 2018-2019

Barcelona, Spain

5 - 7 Oct 2018

Local Time 2018-12-16 19:15:16

MINSK
GRUNWPOZN
1 - 2
Pool C
ARMINEN
GRANGE
4 - 1
Pool A
RACINGFRANCE
THREEROCK
0 - 6
Pool D
WIMBLEDON
ELEKTROSTAL
5 - 2
Pool B
LEOPOLD
GRUNWPOZN
3 - 1
Pool C
ORANJEROOD
GRANGE
6 - 0
Pool A
JUNIOR
THREEROCK
1 - 1
Pool D
MANNHEIMER
ELEKTROSTAL
7 - 2
Pool B
LEOPOLD
MINSK
5 - 0
Pool C
ORANJEROOD
ARMINEN
2 - 1
Pool A
MANNHEIMER
WIMBLEDON
1 - 1
Pool B
JUNIOR
RACINGFRANCE
5 - 1
Pool D
Matches
16 Dec
Time Teams Title Scoreline Status Pitch
No results
7 Oct
Time Teams Title Scoreline Status Pitch
16:15 JUNIOR - RACINGFRANCE Pool D 5 - 1 Official Pitch 1
14:00 MANNHEIMER - WIMBLEDON Pool B 1 - 1 Official Pitch 1
11:45 ORANJEROOD - ARMINEN Pool A 2 - 1 Official Pitch 1
09:30 LEOPOLD - MINSK Pool C 5 - 0 Official Pitch 1
Time Teams Title Scoreline Status Pitch
No results
Statistics
Player Team FG PC PS Goals
BELE Alexander ARMINEN 3 0 0 3
PEILLAT Gonzalo MANNHEIMER 0 3 0 3
RUSSELL Kane LEOPOLD 0 3 0 3
BAUMGARTEN Gaspard LEOPOLD 2 0 0 2
BRIELS Thomas ORANJEROOD 2 0 0 2
DARLING Mitch THREEROCK 1 1 0 2
DEGROOTE Tom LEOPOLD 1 0 1 2
DVORETSKII Nikita ELEKTROSTAL 2 0 0 2
MARTINEZ Lucas ORANJEROOD 2 0 0 2
MIKULA Artur GRUNWPOZN 2 0 0 2
View All
Name Code FG PC PS Goals
Royal Leopold HC LEOPOLD 3 3 2 8
Mannheimer HC MANNHEIMER 4 4 0 8
HC Oranje-Rood ORANJEROOD 7 1 0 8
Three Rock Rovers THREEROCK 4 3 0 7
Junior FC JUNIOR 4 2 0 6
Wimbledon HC WIMBLEDON 5 0 1 6
SV Arminen ARMINEN 4 1 0 5
Dinamo Elektrostal ELEKTROSTAL 3 1 0 4
WKS Grunwald Poznan GRUNWPOZN 3 0 0 3
Grange HC GRANGE 1 0 0 1
HC Minsk MINSK 1 0 0 1
Racing Club de France RACINGFRANCE 1 0 0 1
Teams
Awards
Award Player Team
Leading Goalscorer BELE Alexander SV Arminen (AUT)
Leading Goalscorer PEILLAT Gonzalo Mannheimer HC (GER)
Leading Goalscorer RUSSELL Kane Royal Leopold HC (BEL)

Match Listing
Match # Date/Time Details Scoreline Status Venue Actions
01 5 Oct 2018 11:15 MINSK v GRUNWPOZN (Pool C) 1 - 2 Official Pitch 1 Report Lineup MINSK Lineup GRUNWPOZN Statistics
02 5 Oct 2018 13:30 ARMINEN v GRANGE (Pool A) 4 - 1 Official Pitch 1 Report Lineup ARMINEN Lineup GRANGE Statistics
03 5 Oct 2018 15:45 RACINGFRANCE v THREEROCK (Pool D) 0 - 6 Official Pitch 1 Report Lineup RACINGFRANCE Lineup THREEROCK Statistics
04 5 Oct 2018 18:00 WIMBLEDON v ELEKTROSTAL (Pool B) 5 - 2 Official Pitch 1 Report Lineup WIMBLEDON Lineup ELEKTROSTAL Statistics
05 6 Oct 2018 10:15 LEOPOLD v GRUNWPOZN (Pool C) 3 - 1 Official Pitch 1 Report Lineup LEOPOLD Lineup GRUNWPOZN Statistics
06 6 Oct 2018 12:30 ORANJEROOD v GRANGE (Pool A) 6 - 0 Official Pitch 1 Report Lineup ORANJEROOD Lineup GRANGE Statistics
07 6 Oct 2018 14:45 JUNIOR v THREEROCK (Pool D) 1 - 1 Official Pitch 1 Report Lineup JUNIOR Lineup THREEROCK Statistics
08 6 Oct 2018 17:00 MANNHEIMER v ELEKTROSTAL (Pool B) 7 - 2 Official Pitch 1 Report Lineup MANNHEIMER Lineup ELEKTROSTAL Statistics
09 7 Oct 2018 09:30 LEOPOLD v MINSK (Pool C) 5 - 0 Official Pitch 1 Report Lineup LEOPOLD Lineup MINSK Statistics
10 7 Oct 2018 11:45 ORANJEROOD v ARMINEN (Pool A) 2 - 1 Official Pitch 1 Report Lineup ORANJEROOD Lineup ARMINEN Statistics
11 7 Oct 2018 14:00 MANNHEIMER v WIMBLEDON (Pool B) 1 - 1 Official Pitch 1 Report Lineup MANNHEIMER Lineup WIMBLEDON Statistics
12 7 Oct 2018 16:15 JUNIOR v RACINGFRANCE (Pool D) 5 - 1 Official Pitch 1 Report Lineup JUNIOR Lineup RACINGFRANCE Statistics
Goal Scorers
Day 3 after 12 games played - October 7
FG - Field Goal, PC - Penalty Corner, PS - Penalty Stroke
Player Team FG PC PS Goals
BELE Alexander SV Arminen (AUT) 3 0 0 3
PEILLAT Gonzalo Mannheimer HC (GER) 0 3 0 3
RUSSELL Kane Royal Leopold HC (BEL) 0 3 0 3
BAUMGARTEN Gaspard Royal Leopold HC (BEL) 2 0 0 2
BRIELS Thomas HC Oranje-Rood (NED) 2 0 0 2
DARLING Mitch Three Rock Rovers (IRL) 1 1 0 2
DEGROOTE Tom Royal Leopold HC (BEL) 1 0 1 2
DVORETSKII Nikita Dinamo Elektrostal (RUS) 2 0 0 2
MARTINEZ Lucas HC Oranje-Rood (NED) 2 0 0 2
MIKULA Artur WKS Grunwald Poznan (POL) 2 0 0 2
STANZL Benjamin HC Oranje-Rood (NED) 2 0 0 2
VILA Lucas Mannheimer HC (GER) 2 0 0 2
BARREIROS Guido Mannheimer HC (GER) 1 0 0 1
BEINS Teun HC Oranje-Rood (NED) 0 1 0 1
CANNING Ross Three Rock Rovers (IRL) 1 0 0 1
CODLING Jonathan Wimbledon HC (ENG) 1 0 0 1
DABANCH Gabriel Junior FC (ESP) 1 0 0 1
de VOOGD Bob HC Oranje-Rood (NED) 1 0 0 1
EMPEY Conor Three Rock Rovers (IRL) 1 0 0 1
ENGLISH Mark Three Rock Rovers (IRL) 1 0 0 1
ENRIQUE MONTSERRAT Sergi Junior FC (ESP) 0 1 0 1
FOUQUET Thibault Racing Club de France (FRA) 1 0 0 1
GARCIA Javier Junior FC (ESP) 1 0 0 1
GARCIA Lucas Junior FC (ESP) 1 0 0 1
GIL Alex Junior FC (ESP) 0 1 0 1
HORLER Edward Wimbledon HC (ENG) 1 0 0 1
HULBOJ Mateusz WKS Grunwald Poznan (POL) 1 0 0 1
KOCHKIN Uladzislau HC Minsk (BLR) 1 0 0 1
LARIKOV Ilya Dinamo Elektrostal (RUS) 0 1 0 1
LEWERS Iain Wimbledon HC (ENG) 0 0 1 1
MADELEY Luke Three Rock Rovers (IRL) 0 1 0 1
MALTHOUSE Eugene Wimbledon HC (ENG) 1 0 0 1
MARI Nil Junior FC (ESP) 1 0 0 1
NGUYEN Tino Mannheimer HC (GER) 0 1 0 1
PROSKURIAKOV Mikhail Dinamo Elektrostal (RUS) 1 0 0 1
ROPER Phillip Wimbledon HC (ENG) 1 0 0 1
SCHMIDT Patrick SV Arminen (AUT) 1 0 0 1
SCHMIDT Philip SV Arminen (AUT) 0 1 0 1
SCHÜES Felix Mannheimer HC (GER) 1 0 0 1
SLOAN Ian Wimbledon HC (ENG) 1 0 0 1
TWEEDIE Jacob Grange HC (SCO) 1 0 0 1
WALSH Daragh Three Rock Rovers (IRL) 0 1 0 1
ZIMMER Tanguy Royal Leopold HC (BEL) 0 0 1 1
    40 15 3 58
Cards
Day 3 after 12 games played - October 7
Team Shirt # Player Red Yellow Green
SV Arminen (AUT) 3 SCHMIDT Philip 0 0 1
SV Arminen (AUT) 14 GRANDITS Manuel 0 0 1
SV Arminen (AUT) 21 BELE Robert 0 1 0
Dinamo Elektrostal (RUS) 1 NOSHIN Anton 0 1 0
Dinamo Elektrostal (RUS) 4 KURAEV Dmitrii 0 1 0
Dinamo Elektrostal (RUS) 7 ZHIRKOV Alexander 0 0 2
Grange HC (SCO) 10 RYAN Frank 0 0 1
Grange HC (SCO) 18 RUSNJAK Clemens 0 1 0
WKS Grunwald Poznan (POL) 19 MARCINKOWSKI Tomasz 0 1 0
WKS Grunwald Poznan (POL) 29 POLTASZEWSKI Michal 0 1 1
Junior FC (ESP) 14 SALVADOR Oriol 0 0 1
Junior FC (ESP) 20 DABANCH Gabriel 0 0 1
Royal Leopold HC (BEL) 2 THIÉRY Dorian 0 0 1
Royal Leopold HC (BEL) 5 MUSCHS Max 0 0 1
Royal Leopold HC (BEL) 12 De TREZ Corentin 0 0 1
Mannheimer HC (GER) 10 MÜLLER Linus 0 0 1
Mannheimer HC (GER) 12 VILA Lucas 0 0 1
Mannheimer HC (GER) 22 NGUYEN Danny 0 0 1
Mannheimer HC (GER) 27 HAASE Timm 0 0 1
HC Minsk (BLR) 10 BELAVUSAU Uladzislau 0 0 1
HC Minsk (BLR) 26 KORSIK Aliaksandr 0 1 1
HC Oranje-Rood (NED) 11 van der WEERDEN Mink 0 1 0
HC Oranje-Rood (NED) 12 van MERRIËNBOER Gijs 0 0 1
Racing Club de France (FRA) 4 DOMINIK Dylan 0 0 1
Racing Club de France (FRA) 11 HAUGHTON Alastair 0 0 1
Racing Club de France (FRA) 20 DUCHESNE Célestin 0 0 1
Racing Club de France (FRA) 24 BELLENGER Amaury 0 0 1
Three Rock Rovers (IRL) 7 EMPEY Conor 0 0 1
Three Rock Rovers (IRL) 9 CANNING Ross 0 0 1
Three Rock Rovers (IRL) 18 HOSKING Jody 0 0 1
Wimbledon HC (ENG) 8 SLOAN Ian 0 0 1
Wimbledon HC (ENG) 12 HOARE Michael 0 0 1
Wimbledon HC (ENG) 14 WALLER Jack 0 0 1
Wimbledon HC (ENG) 19 GRIFFITHS Jonty 0 1 0
Wimbledon HC (ENG) 20 MALTHOUSE Eugene 0 0 1
      0 9 29
Teams
Pool Standings

Pool A

Day 3 after 12 games played - October 7
Points awarded for Wins: 5, Draws: 2, Losses: 1, Losses by 3+ goals: 0
Rank Team Played Wins Draws Losses Goals For Goals Against Goal Difference Points
1 HC Oranje-Rood (NED) 2 2 0 0 8 1 7 10
2 SV Arminen (AUT) 2 1 0 1 5 3 2 6
3 Grange HC (SCO) 2 0 0 2 1 10 -9 0

Pool B

Day 3 after 12 games played - October 7
Points awarded for Wins: 5, Draws: 2, Losses: 1, Losses by 3+ goals: 0
Rank Team Played Wins Draws Losses Goals For Goals Against Goal Difference Points
1 Mannheimer HC (GER) 2 1 1 0 8 3 5 7
2 Wimbledon HC (ENG) 2 1 1 0 6 3 3 7
3 Dinamo Elektrostal (RUS) 2 0 0 2 4 12 -8 0

Pool C

Day 3 after 12 games played - October 7
Points awarded for Wins: 5, Draws: 2, Losses: 1, Losses by 3+ goals: 0
Rank Team Played Wins Draws Losses Goals For Goals Against Goal Difference Points
1 Royal Leopold HC (BEL) 2 2 0 0 8 1 7 10
2 WKS Grunwald Poznan (POL) 2 1 0 1 3 4 -1 6
3 HC Minsk (BLR) 2 0 0 2 1 7 -6 1

Pool D

Day 3 after 12 games played - October 7
Points awarded for Wins: 5, Draws: 2, Losses: 1, Losses by 3+ goals: 0
Rank Team Played Wins Draws Losses Goals For Goals Against Goal Difference Points
1 Three Rock Rovers (IRL) 2 1 1 0 7 1 6 7
2 Junior FC (ESP) 2 1 1 0 6 2 4 7
3 Racing Club de France (FRA) 2 0 0 2 1 11 -10 0
Officials
Appointment Name Country Appointed By
Technical Delegate HIESSMAYR Erhard AUT EHF
Technical Officer BRUNING Michiel NED EHF
Judge BOIX Amadeo ESP NA
Judge FERRER Christian ESP NA
Judge KNECHTEN Andreas GER EHF
Judge NIELSEN Janne Camilla DEN EHF
Media Officer FINDLATER Stephen IRL EHF
Umpires Manager HUNNABALL Margaret ENG EHF
Umpires Manager JAMSON Hamish ENG EHF
Umpire ABBOTT Rob IRL EHF
Umpire DELFORGE Laurine BEL EHF
Umpire EDWARDS Sean ENG EHF
Umpire FEDENCZUK Alex SCO EHF
Umpire FERRARA Luca ITA EHF
Umpire MEISSNER Tim GER EHF
Umpire MEISTER Michelle GER EHF
Umpire ORTIZ Andres ESP EHF
Umpire OTTEN Michiel NED EHF
Umpire ZUPANCIC Luka AUT EHF
Appointments
Locations

Barcelona (ESP) Pau Negre Stadium

Passeig Olímpic, 4, 08038 Barcelona, Spain
Appointments
  Day Matches Published
2018-10-05 4 4 / 4 / 4
2018-10-06 4 4 / 4 / 4
2018-10-07 4 4 / 4 / 4