EuroHockey Club Challenge IV 2018 Men

Helsinki, Finland

17 - 20 May 2018

Local Time 2018-07-23 02:41:53

YOUNGSTARS
TOPLICE
0 - 2
Pool A
KILPPARI
EPITOK
2 - 0
Pool A
SOROK-OLC
AKER
9 - 0
Pool B
SLAVIA1921
ABC
1 - 4
Pool B
KILPPARI
YOUNGSTARS
3 - 2
Pool A
TOPLICE
EPITOK
2 - 1
Pool A
SLAVIA1921
SOROK-OLC
0 - 6
Pool B
AKER
ABC
0 - 2
Pool B
TOPLICE
KILPPARI
3 - 2
Pool A
YOUNGSTARS
EPITOK
0 - 2
Pool A
AKER
SLAVIA1921
2 - 3
Pool B
SOROK-OLC
ABC
7 - 1
Pool B
EPITOK
AKER
6 - 1

TOPLICE
ABC
2 - 1

Matches
23 Jul
Time Teams Title Scoreline Status Pitch
No results
20 May
Time Teams Title Scoreline Status Pitch
15:15 TOPLICE - ABC 2 - 1 Official Pitch 1
13:00 SOROK-OLC - KILPPARI 3 - 0 Official Pitch 1
10:45 EPITOK - AKER 6 - 1 Official Pitch 1
08:30 SLAVIA1921 - YOUNGSTARS 2 - 1 Official Pitch 1
Time Teams Title Scoreline Status Pitch
No results
Statistics
Player Team FG PC PS Goals
LÉBER Sebastian SOROK-OLC 1 4 0 5
SUBA Tamás SOROK-OLC 3 2 0 5
GROZKOV Radoslav SLAVIA1921 0 3 1 4
MÄKELÄ Simo KILPPARI 3 1 0 4
DERVARIČ Sašo TOPLICE 3 0 0 3
FARKAS Imre SOROK-OLC 3 0 0 3
HIRVIOJA Sampo KILPPARI 0 3 0 3
MAJER Bence SOROK-OLC 3 0 0 3
ZSOLDOS András SOROK-OLC 2 1 0 3
BENCIK Filip TOPLICE 1 1 0 2
View All
Name Code FG PC PS Goals
Soroksári – Olcote HC SOROK-OLC 18 7 0 25
Építők HC EPITOK 8 1 0 9
HK Moravske Toplice TOPLICE 6 2 1 9
ABC-Team ABC 6 2 0 8
HC Kilppari KILPPARI 3 4 0 7
FHC Slavia 1921 SLAVIA1921 2 3 1 6
Mortensrud-Aker SK AKER 3 0 0 3
Floriana Young Stars HC YOUNGSTARS 1 2 0 3
Awards
Award Player Team
Leading Goalscorer LÉBER Sebastian Soroksári – Olcote HC (HUN)
Leading Goalscorer SUBA Tamás Soroksári – Olcote HC (HUN)

Match Listing
Match # Date/Time Details Scoreline Status Venue Actions
01 17 May 2018 12:00 YOUNGSTARS v TOPLICE (Pool A) 0 - 2 Official Pitch 1 Report Lineup YOUNGSTARS Lineup TOPLICE Statistics
02 17 May 2018 14:15 KILPPARI v EPITOK (Pool A) 2 - 0 Official Pitch 1 Report Lineup KILPPARI Lineup EPITOK Statistics
03 17 May 2018 16:30 SOROK-OLC v AKER (Pool B) 9 - 0 Official Pitch 1 Report Lineup SOROK-OLC Lineup AKER Statistics
04 17 May 2018 18:45 SLAVIA1921 v ABC (Pool B) 1 - 4 Official Pitch 1 Report Lineup SLAVIA1921 Lineup ABC Statistics
05 18 May 2018 12:00 KILPPARI v YOUNGSTARS (Pool A) 3 - 2 Official Pitch 1 Report Lineup KILPPARI Lineup YOUNGSTARS Statistics
06 18 May 2018 14:15 TOPLICE v EPITOK (Pool A) 2 - 1 Official Pitch 1 Report Lineup TOPLICE Lineup EPITOK Statistics
07 18 May 2018 16:30 SLAVIA1921 v SOROK-OLC (Pool B) 0 - 6 Official Pitch 1 Report Lineup SLAVIA1921 Lineup SOROK-OLC Statistics
08 18 May 2018 18:45 AKER v ABC (Pool B) 0 - 2 Official Pitch 1 Report Lineup AKER Lineup ABC Statistics
09 19 May 2018 11:00 TOPLICE v KILPPARI (Pool A) 3 - 2 Official Pitch 1 Report Lineup TOPLICE Lineup KILPPARI Statistics
10 19 May 2018 13:15 YOUNGSTARS v EPITOK (Pool A) 0 - 2 Official Pitch 1 Report Lineup YOUNGSTARS Lineup EPITOK Statistics
11 19 May 2018 15:30 AKER v SLAVIA1921 (Pool B) 2 - 3 Official Pitch 1 Report Lineup AKER Lineup SLAVIA1921 Statistics
12 19 May 2018 17:45 SOROK-OLC v ABC (Pool B) 7 - 1 Official Pitch 1 Report Lineup SOROK-OLC Lineup ABC Statistics
13 20 May 2018 08:30 SLAVIA1921 v YOUNGSTARS 2 - 1 Official Pitch 1 Report Lineup SLAVIA1921 Lineup YOUNGSTARS Statistics
14 20 May 2018 10:45 EPITOK v AKER 6 - 1 Official Pitch 1 Report Lineup EPITOK Lineup AKER Statistics
15 20 May 2018 13:00 SOROK-OLC v KILPPARI 3 - 0 Official Pitch 1 Report Lineup SOROK-OLC Lineup KILPPARI Statistics
16 20 May 2018 15:15 TOPLICE v ABC 2 - 1 Official Pitch 1 Report Lineup TOPLICE Lineup ABC Statistics
Goal Scorers
Day 4 after 16 games played - May 20
FG - Field Goal, PC - Penalty Corner, PS - Penalty Stroke
Player Team FG PC PS Goals
LÉBER Sebastian Soroksári – Olcote HC (HUN) 1 4 0 5
SUBA Tamás Soroksári – Olcote HC (HUN) 3 2 0 5
GROZKOV Radoslav FHC Slavia 1921 (BUL) 0 3 1 4
MÄKELÄ Simo HC Kilppari (FIN) 3 1 0 4
DERVARIČ Sašo HK Moravske Toplice (SLO) 3 0 0 3
FARKAS Imre Soroksári – Olcote HC (HUN) 3 0 0 3
HIRVIOJA Sampo HC Kilppari (FIN) 0 3 0 3
MAJER Bence Soroksári – Olcote HC (HUN) 3 0 0 3
ZSOLDOS András Soroksári – Olcote HC (HUN) 2 1 0 3
BENCIK Filip HK Moravske Toplice (SLO) 1 1 0 2
CAMILLERI Mark Floriana Young Stars HC (MLT) 0 2 0 2
CZIRJÁK László Építők HC (HUN) 2 0 0 2
FICZERE Zsombor Soroksári – Olcote HC (HUN) 2 0 0 2
KOVÁCS Norbert Építők HC (HUN) 1 1 0 2
KOZÁRI Benedek Építők HC (HUN) 2 0 0 2
MÄKINEN Tuomas ABC-Team (FIN) 2 0 0 2
PAPP Gergely Építők HC (HUN) 2 0 0 2
VERDEGAAL Mark ABC-Team (FIN) 0 2 0 2
AHMED Hunnain Mortensrud-Aker SK (NOR) 1 0 0 1
ASGHAR Shahbaz Mortensrud-Aker SK (NOR) 1 0 0 1
BORG COSTANZI Luke Floriana Young Stars HC (MLT) 1 0 0 1
FRAS Peter HK Moravske Toplice (SLO) 0 0 1 1
HARI Emil HK Moravske Toplice (SLO) 1 0 0 1
KISS Tamás Soroksári – Olcote HC (HUN) 1 0 0 1
KÜČAN Dejan HK Moravske Toplice (SLO) 0 1 0 1
LANGER Bálint Soroksári – Olcote HC (HUN) 1 0 0 1
MALAKOV Dimitar FHC Slavia 1921 (BUL) 1 0 0 1
OLASZ Balázs Soroksári – Olcote HC (HUN) 1 0 0 1
PAANANEN Jussi ABC-Team (FIN) 1 0 0 1
RAZA Jaffar Mortensrud-Aker SK (NOR) 1 0 0 1
SZALAY Balázs Soroksári – Olcote HC (HUN) 1 0 0 1
TAIPALE Otto ABC-Team (FIN) 1 0 0 1
VALYAVICHARSKI Daniel FHC Slavia 1921 (BUL) 1 0 0 1
VENTELÄ Otto-Petteri ABC-Team (FIN) 1 0 0 1
VESAKOSKI Olli ABC-Team (FIN) 1 0 0 1
VUKAN Goran HK Moravske Toplice (SLO) 1 0 0 1
WESSELÉNYI Márton Építők HC (HUN) 1 0 0 1
    47 21 2 70
Cards
Day 4 after 16 games played - May 20
Team Shirt # Player Red Yellow Green
ABC-Team (FIN) 6 RINNE Markku 0 0 1
ABC-Team (FIN) 10 MESKI Tony 1 2 0
ABC-Team (FIN) 12 PAANANEN Jussi 0 0 1
ABC-Team (FIN) 21 HELENIUS Joonas 0 1 1
Mortensrud-Aker SK (NOR) 3 AHMED Waqqas 0 0 1
Mortensrud-Aker SK (NOR) 5 RASHID Ikram-ul-Haq 0 0 1
Mortensrud-Aker SK (NOR) 12 ZIA Usama 0 0 1
Építők HC (HUN) 6 LÖSCHNIG Tamas 0 0 1
Építők HC (HUN) 8 KOVÁCS Norbert 0 1 0
Építők HC (HUN) 17 PAPP Gergely 0 0 1
HC Kilppari (FIN) 2 PANSCHIN Andrei 0 0 2
HC Kilppari (FIN) 10 MÄKELÄ Simo 0 0 1
HC Kilppari (FIN) 14 LUSTILA Jonne 0 1 1
HC Kilppari (FIN) 17 PÄRSSINEN Elmo 0 0 1
HC Kilppari (FIN) 18 SCHOLFIELD Andrew 0 1 0
FHC Slavia 1921 (BUL) 4 MALAKOV Dimitar 0 1 1
FHC Slavia 1921 (BUL) 6 STOYANOV Stoyan 0 0 1
FHC Slavia 1921 (BUL) 9 GROZKOV Radoslav 0 0 1
FHC Slavia 1921 (BUL) 11 VIDENOV Yavor 0 1 0
FHC Slavia 1921 (BUL) 16 SREDKOV Nikolay 0 0 1
Soroksári – Olcote HC (HUN) 2 TÁPAI Márk 0 1 0
Soroksári – Olcote HC (HUN) 3 FICZERE Zsombor 0 0 1
Soroksári – Olcote HC (HUN) 16 OLASZ Balázs 0 0 1
HK Moravske Toplice (SLO) 3 HARI Emil 0 1 0
HK Moravske Toplice (SLO) 4 BENCIK Filip 0 1 0
HK Moravske Toplice (SLO) 5 KÜČAN Dejan 0 1 0
HK Moravske Toplice (SLO) 7 PANKER Julien 0 0 1
HK Moravske Toplice (SLO) 8 FRAS Peter 0 0 2
HK Moravske Toplice (SLO) 9 TIVADAR Tadej 0 0 1
HK Moravske Toplice (SLO) 13 DRAGOLJOVIČ Srečko 0 0 1
Floriana Young Stars HC (MLT) 4 MIFSUD Jamie 0 0 1
Floriana Young Stars HC (MLT) 13 HUGHES Edward 0 0 1
Floriana Young Stars HC (MLT) 31 FARRUGIA Julian 0 0 1
      1 12 27
Pool Standings

Pool A

Day 4 after 16 games played - May 20
Points awarded for Wins: 5, Draws: 2, Losses: 1, Losses by 3+ goals: 0
Rank Team Played Wins Draws Losses Goals For Goals Against Goal Difference Points
1 HK Moravske Toplice (SLO) 3 3 0 0 7 3 4 15
2 HC Kilppari (FIN) 3 2 0 1 7 5 2 11
3 Építők HC (HUN) 3 1 0 2 3 4 -1 7
4 Floriana Young Stars HC (MLT) 3 0 0 3 2 7 -5 3

Pool B

Day 4 after 16 games played - May 20
Points awarded for Wins: 5, Draws: 2, Losses: 1, Losses by 3+ goals: 0
Rank Team Played Wins Draws Losses Goals For Goals Against Goal Difference Points
1 Soroksári – Olcote HC (HUN) 3 3 0 0 22 1 21 15
2 ABC-Team (FIN) 3 2 0 1 7 8 -1 10
3 FHC Slavia 1921 (BUL) 3 1 0 2 4 12 -8 5
4 Mortensrud-Aker SK (NOR) 3 0 0 3 2 14 -12 2
Officials
Appointment Name Country Appointed By
Technical Delegate POLLARD Howard ENG EHF
Technical Officer de LEEUW Peter NED EHF
Judge LASSILA Juho FIN NA
Judge SINGH Bikramjit FIN NA
Judge VYAZANTSEV Vadim RUS EHF
Judge ZAHARIEV Vesselin BUL EHF
Umpires Manager HERON John SCO EHF
Neutral Umpire MICHIELSEN Sebastien BEL EHF
Neutral Umpire ORTIZ Andres ESP EHF
National Umpire CALLEJA Keith MLT EHF
National Umpire GIBSON Christian FIN EHF
National Umpire HERMANN Tamas HUN EHF
National Umpire KODDE Johannes POR EHF
National Umpire SUKIC Saso SLO EHF
National Umpire TAJAMAL Usman NOR EHF
National Umpire VASILEV Hristiyan BUL EHF
National Umpire WAHEED Mohammad NOR EHF
Appointments
Locations

Helsinki (FIN)

Pyöräilystadion, 00520 Helsinki, Finland
Appointments
  Day Matches Published
2018-05-17 4 4 / 4 / 4
2018-05-18 4 4 / 4 / 4
2018-05-19 4 4 / 4 / 4
2018-05-20 4 4 / 4 / 4